Kategorie UrodaWłosyZdrowie

3 powody dla których włosy rosną zbyt wolno. Mogłaś nie zdawać sobie z tego sprawy

Każda kobieta marzy o bujnej fryzurze niczym z reklamy szamponu do włosów. Gdy pojawia się problem, a włosy nie rosną tak szybko jakbyśmy sobie tego życzyły, zaczynamy szukać winowajcy. Powodów może być kilka, a my pomożemy w ich rozwikłaniu.

Zdrowe włosy rosną około 1 cm w przeciągu miesiąca

źródło: canva

Skąd tak naprawdę mamy wiedzieć, że nasze włosy nie rosną odpowiednio szybko? U zdrowej osoby tempo wzrostu włosa wynosi około 1 cm na miesiąc. Oczywiście tempo wzrostu włosa zależy w dużej mierze od stanu zdrowia osoby oraz czynników zewnętrznych. Należy więc zwrócić uwagę na używki oraz to jak często narażeni jesteśmy na stres.

Te czynniki są dość oczywiste i stosunkowo łatwe do zmiany. Jakie mogą być inne powodu wolnego wzrostu włosa?

Zaburzenia hormonalne

źródło: canva

Nieprawidłowe wydzielanie hormonów może być związane z zaburzeniem funkcjonowania gruczołów tak jak w przypadku chorób tarczycy. Przy nadczynności tarczycy może pojawiać się przerzedzenie włosów i ich wypadanie, natomiast przy niedoczynności cały organizm jest spowolniony w tempo wzrostu włosów.

Powodem mogą być też zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie, na przykład w wyniku menopauzy.

Nieprawidłowa dieta

źródło: canva

Osłabienie wzrostu włosa może spowodowane jest niedoborami żywieniowymi wynikającymi ze źle zbilansowanej diety. W tej sytuacji dochodzi również do pogorszenia jego kondycji.

Niedobory witamin, makro i mikroelementów w organizmie mogą mieć wpływ na kondycję włosów, ich jakość, gęstość oraz tempo podziałów komórkowych. Źle zbilansowana dieta może zaburzać homeostazę organizmu, równowagę m.in. procesów biochemicznych w ludzkim ciele i prowadzić do niedoborów witamin oraz składników mineralnych. Taki stan organizmu ma wpływ na porost włosów. Co więcej, włosy nie tylko nie rosną w regularnym tempie, a nawet mogą zacząć wypadać z powodu braku dostatecznej ilości składników odżywczych – tłumaczy trycholog Anna Mackojć.

Aby włosy rosły prawidłowo w naszej diecie nie może zabraknąć podstawowych składników odżywczych. Do Zaliczamy do nich:
cynk – jest silnym antyutleniaczem,
miedź – bierze udział w powstawaniu elastyny i kolagenu,
krzem – stymuluje wzrost włosów,
niacyna (witamina PP) – oddziałuje na prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy,
witaminy A, E, C i B oraz kwasy omega-3.

Choroby skóry głowy

źródło: canva

Do najczęstszych problemów mających wpływ na wzrost włosów jest łupież. W wyniku tego schorzenia skóra głowy narażona jest na infekcje wywołane grzybami, bakteriami i innymi drobnoustrojami. Przy cebulkach pojawiają się stany zapalne co osłabia kondycję skóry głowy oraz może przyczynić się do wypadania włosów.

Jeżeli zależy nam na zdrowiu naszych włosów powinniśmy przyjrzeć się swoim codziennym rutynom i zmienić te, które niekorzystnie na nie wpływają. Możemy wzmocnić nasze włosy odpowiednią dietą, przyśpieszyć ich wzrost regularnymi peelingami i wcierkami. A w przypadku słabej kondycji skóry głowy rozpocząć leczenie lub udać się do eksperta w tej dziedzinie – trychologa.

Źródła: zdrowie.wprost.pl