×

8 powodów, aby pić czarną herbatę codziennie. Rób to w trosce o swoje zdrowie

Czarna herbata jest jednym z najczęściej spożywanych napojów świata. Czym sobie zasłużyła czołowe miejsce na tej liście? Bez wątpienia zawdzięcza to silnemu, wyrazistemu smakowi, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie kolejnego dnia. Warto mieć jednak świadomość, że czarna herbata oferuje również szereg właściwości zdrowotnych, które wspiera nauka. Więcej o tym poniżej.

10 powodów, dla których warto pić czarną herbatę każdego dnia

#1 Czarna herbata ma właściwości przeciwutleniające

Zacznijmy od tego, co dają nam przeciwutleniacze? Przeciwutleniacze pomagają w usuwaniu wolnych rodników i zmniejszają uszkodzenia komórek w ciele, co może mieć przełożenie na zmniejszenie ryzyka występowania chorób przewlekłych. Badanie przeprowadzone na szczurach zbadało rolę teaflawin zawartych w czarnej herbacie. Wyniki pokazały, że ten rodzaj przeciwutleniacza obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi.

#2 Czarna herbata wpływa pozytywnie na kondycję serca

Czarna herbata zawiera flawonoidy, która jest inną grupą przeciwutleniaczy. Grupą, która ma bezpośredni lub pośredni korzystny wpływ na zdrowie i kondycję serca. Regularne spożywanie flawonoidów redukuje wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, podwyższonego stężenia trójglicerydów i otyłości. Jedno z badań wykazało, że picie czarnej herbaty przez 12 tygodni zmniejszyło zawartość triglicerydów o 36%, zmniejszyło poziom cukru we krwi o 18% i zmniejszyło stosunek LDL/HDL w osoczu o 17%.

#3 Czarna herbata może poprawić kondycję jelit

Jelita zawierają biliony bakterii, przez co są w dużym stopniu odpowiedzialne za nasz układ odpornościowy. Znajdujące się czarnej herbacie polifenole mogą pomóc we wzroście ilości dobrych bakterii i hamowaniu wzrostu złych, jak chociażby Salmonella. Dodatkowo czarna herbata zawiera właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które poprawiają bakterie jelitowe i wspomagają naprawdę wyściółki przewodu pokarmowego.

#4 Czarna herbata może pomóc zbić ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia – zwiększa ryzyko niewydolności i zawału serca, niewydolności nerek, udaru czy utraty wzroku. Jak sprawdzi się w tym przypadku czarna herbata? Uczestnicy badania pili trzy filiżanki czarnej herbaty dziennie przez sześć miesięcy. Wyniki były zaskakujące, bowiem po tym czasie odnotowano znaczny spadek skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi. Wnioski nasuwają się więc same. Picie czarnej herbaty może być jednym z czynników, który przyniesie korzyści osobom z wysokim ciśnieniem krwi.

#5 Czarna herbata może obniżyć poziom cukru we krwi

Podwyższony poziom cukru we krwi może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Gdy dostarczamy go organizmowi, trzustka zaczyna wydzielać hormon zwany insuliną. Ta z kolei przenosi cukier do mięśni, które wykorzystują go do wytwarzania energii. Nadmiar cukru zostaje natomiast odkładany w postaci tłuszczu. Jak sprawdzi się tutaj czarna herbata? Okazuje się, że jest ona doskonałym napojem, który pomaga zwiększyć wykorzystanie insuliny w organizmie człowieka, a tym samym redukuje magazynowanie się zbędnej tkanki tłuszczowej.

#6 Czarna herbata może pomóc zmniejszyć ryzyko udaru mózgu

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób możemy temu zapobiec. Bez wątpienia świetnie sprawdzi się tutaj dodatkowa aktywność fizyczna, zarządzeni dietą, niepalenie czy właśnie picie czarnej herbaty. Badania wykazały, że osoby, które piły trzy filiżanki czarnej lub zielonej herbaty dziennie, miały o 21% mniejsze ryzyko wystąpienia udaru niż osoby, które jej nie piły.

#7 Czarna herbata może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka

Bogata w polifenole czarna herbata może zmniejszyć żywotność komórek rakowych, regulować ich wzrost i rozwój, a także przezwyciężyć rozprzestrzenianie się zależnych od hormonów nowotworów. Oczywiście nie oznacza to, że czarna herbata możę być alternatywą w leczeniu raka. Nie mniej jednak może okazać się w tym przypadku pomocna.

#8 Czarna herbata może wpłynąć pozytywnie na czujność

Czarna herbata jest bogata w kofeinę i L-teaninę, które poprawiają skupienie, czujność i koncentrację, co potwierdziły liczne badania. Co więcej, wiele osób uważa, że czarna herbata dostarcza im więcej stabilnej energii niż chociażby kawa, choć sumarycznie dostarcza nam mniejszej ilości kofeiny.

Źródła: www.youtube.com, zdroweporadniki.pl
Fotografie: pixnio.com

Może Cię zainteresować