Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieSuperfoodsZdrowe zakupy

10 powodów, dla których warto jeść orzechy włoskie. Nie pomijaj ich w swojej diecie

W Twojej diecie nie ma orzechów włoskich? To błąd! Orzechy włoskie są pełne składników odżywczych, które mogą mieć zbawienny wpływ na Twój organizm. Obniżają ryzyko zachorowań na cukrzycę, nowotwory, choroby serca, a także poprawiają zdrowie reprodukcyjne u mężczyzn. Ale po kolei…

Dlaczego warto jeść orzechy włoskie?

#1 Wpływają na kondycję serca

Wysoki poziom cholesterolu może przyczynić się do problemów z sercem. Orzechy włoskie zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu i szkodliwych dla organizmu trójglicerydów. Niektóre badania dowodzą także, że orzechy włoskie mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Jeśli tak faktycznie jest, śmiało można powiedzieć, że zmniejszają również ryzyko zawału serca, udaru mózgu czy chorób związanych z krążeniem krwi.

#2 Wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej

Badanie przeprowadzone w 2010 roku wykazało, że regularne spożywanie orzechów włoskich wpływa na wydatek energetyczny podczas spoczynku. Co więcej, ludzie, którzy włączyli orzechy włoskie do swojej diety, stracili więcej na wadze niż ci, którzy nie mieli ich w swojej diecie. Orzechy włoskie mogą śmiało posłużyć jako przekąska, która ograniczy Twój apetyt.

Needpix

#3 Zmniejszają ryzyko cukrzycy

Ludzie zmagający się z nadwagą lub otyłością zwykle mają podwyższony poziom cukru we krwi. Orzechy włoskie wspomagają kontrolowanie wagi, a tym samym zapobiegają otyłości ograniczając przynajmniej częściowo ryzyko zachorowania na cukrzyce. Badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że także spożywanie oleju z orzechów włoskich obniża poziom cukru we krwi.

#4 Wpływają na kondycję jelit

Jelito to dom zarówno dla „dobrych” jak i tych „złych” bakterii. „Dobre” bakterie wspomagają procesy trawienia i niszczą „złe” bakterie. Problem pojawia się, kiedy jelito skupia w sobie zbyt wiele szkodliwych bakterii. Taka kolej rzeczy może prowadzić do przyrostu masy ciała. zapalenia, a nawet nowotworu jelita grubego. Jedzenie orzechów włoskich sprzyja zdrowiu jelita grubego.

#5 Wzmacniają kości

Orzechy włoskie dostarczają naszemu organizmowi miedzi, podczas gdy jej niedobór może zwiększyć ryzyko osteoporozy. W konsekwencji kości stają się słabsze i cieńsze, a tym samym łatwiejsze do złamania. Kolejnym minerałem, który zawierają orzechy włoskie, jest magnez, który wspomaga procesy wchłaniania wapnia.

authoritydental.org

#6 Zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów

Istnieją badania, które dowodzą, że spożywając orzechy włoskie zmniejszamy ryzyko zachorowania na raka piersi, prostaty czy jelita grubego. Dzieje się tak, ponieważ orzechy włoskie są bogate w polifenole, które przekształcają drobnoustroje jelitowe w urolityny. Związki te mogą mieć działanie przeciwzapalne. Mogą także blokować receptory hormonalne w organizmie, co może zmniejszać ryzyko wystąpienia wspomnianych wcześniej nowotworów.

#7 Wpływają na kondycję skóry

Orzechy włoskie dostarczają witamin E i F, które chronią skórę przed szkodliwym dla organizmu wolnymi rodnikami. Zapobiegają także powstawaniu zmarszczek i zapobiegają wysuszeniom skóry.

#8 Poprawiają zdrowie reprodukcyjne u mężczyzn

Niezdrowa dieta może wpływać na jakość nasienia u mężczyzn. Orzechy włoskie są bogate w przeciwutleniacze, które mogą poprawić jakość nasienia. Chronią plemniki zmniejszając uszkodzenia spowodowane stresem oksydacyjnym.

Brightside

#9 Zmniejszają ryzyko miażdżycy

Miażdżyca może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu lub niewydolności serca. Występuje wtedy, gdy utleniony cholesterol gromadzi się w tętnicach jednocześnie je zwężając. Orzechy włoskie są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, które w konsekwencji zmniejszają ryzyko miażdżycy.

#10 Wspomagają pracę mózgu

Jesz orzechy włoskie? To świetnie! Wykazano, że poprawiają pamięć, wspomagają procesy poznawcze i zapobiegają chorobom neurodegeneracyjnym. Dodatkowo zawierają związki polifenolowe, które redukują skutki uszkodzeń oksydacyjnych i stany zapalne w mózgu.

Ciekawostka

Nie tylko spożywanie orzechów włoskich może mieć zbawienny wpływ na Twoje ciało. Wykorzystaj orzechy do… masażu dłoni – weź dwa orzechy w łupinach i obracaj nimi w dłoni. Nietypowy i odprężający masaż może być szczególnie relaksujący i pomocy dla osób, które spędzają dużo czasu przed komputerem. Masaż świetnie sprawdzi się również w przypadku osób, które chcą szybko rozładować stres.

To co, orzechy w dłoń?

Brightside
Źródła: brightside.me
Fotografie: en.wikipedia.org