×

Zioło na walkę z próchnicą, kaszlem i infekcjami dróg oddechowych. O jakiej roślinie mowa?

Lukrecja to wyjątkowa roślina, o której warto dowiedzieć się nieco więcej. Zioło, dzięki swoim właściwościom, znalazło zastosowanie zarówno w kosmetyce jak i lecznictwie, gdzie na uwagę zasługuje zwłaszcza korzeń rośliny Jakie właściwości ma lukrecja i w jakich przypadkach może okazać się zbawienna dla naszego zdrowia?

Lukrecja – co to takiego?

Lukrecja to roślina o brązowym kolorze i słodkim smaku bogata w olejki eteryczne i sole mineralne. Posiada wiele właściwości, które doceniane są od wieków. Znana jest powszechnie jako środek słodzący napoje, a także dodatek do słodyczy – zawiera glizyryzynę, czyli związek, który jest nawet kilkadziesiąt razy słodszy od cukru trzcinowego. Jak już wcześniej zostało wspomniane, lukrecja jest surowcem leczniczym i kosmetycznym. Już wieki temu była stosowana jako środek wykrztuśny w chorobach górnych dróg oddechowych.

Lukrecja a koronawirus

Choć leku na koronawirusa wciąż nie wynaleziono, niektórzy naukowcy sugerują, że stosowanie korzenia lukrecji może zwiększyć odporność immunologiczną przeciwko koronawirusowi. Skąd takie przypuszczenia? Już w 2003 roku w magazynie The Lancet opublikowano wyniki badania, które wykazało, że obecna w lukrecji glicyryzyna najlepiej hamuje namnażanie się koronawirusa wywołującego zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej. Co więcej, glicyryzyna ma nie tylko hamować rozprzestrzenianie się wirusa w organizmie,, ale także ograniczyć jego zdolność do wnikania wgłąb komórek. Glicyryzyny nie można jednak stosować długotrwale (dłużej niż 4 tygodnie). W przeciwnym przypadku mogą wystąpić takie objawy, jak nadciśnienie czy hipokaliemia. Do takich wniosków doszedł dr. farm. Radosław Ekiert, Kierownik Działu Rozwoju i Produkcji marki Herbapol.

Inne zastosowanie lukrecji

W celach leczniczych wykorzystywany jest suszony korzeń lukrecji. to z niego przygotowuje się odwary, ekstrakty czy suplementy diety w postaci kapsułek. W jakich przypadkach może okazać się pomocna dla naszego zdrowia i samopoczucia?

  • poprawa trawienia
  • zwalczanie próchnicy (słynie z właściwości bakteriobójczych)
  • łagodzi chrypę i kaszel – zwłaszcza kaszel suchy
  • chroni wątrobę
  • zapobiega rozwojowi czerniaka – złośliwego nowotworu skóry.
  • regeneruje podrażnioną śluzówkę żołądka i przyspiesza gojenie się wrzodów żołądka i dwunastnicy
  • kosmetyka (posiada właściwości nawilżające i kojące skórę)
  • może być stosowana do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej

Lukrecja nie dla wszystkich

Lukrecji nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie należy podawać jej także dzieciom do 4. roku życia, osobom zmagającym się z wątroby połączonej z zastojem żółci czy marskością, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością nerek lub hipokaliemią. Na drodze do zażywania lukrecji stoją także leki moczopędne, antyarytmiczne czy sterydowe.

Jak widzisz, zastrzeżeń jest naprawdę sporo. Dla własnego dobra, przed rozpoczęciem spożywania zioła, warto skonsultować się z lekarzem, który podchodzi do każdego przypadku indywidualnie

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl, parenting.pl

Może Cię zainteresować