×

Prosty w przygotowaniu napar reguluje pracę żołądka, poziom cukru i usuwa toksyny

Liść laurowy kojarzy nam się jako aromatyczny dodatek do popularnych dań, a zwłaszcza sup czy potraw, w skład których wchodzi mięso. Mało kto wie, że ten zwykłe z pozoru liście skrywają w sobie prozdrowotny potencjał.

Liście laurowe – co to takiego?

Liście laurowe zwane także bakałarzem lub bobkowym zielem to wysuszone liście drzewa laurowego występujące naturalnie na południu Europy, w północnej Afryce i na zachodzie Azji. W czasach starożytnych z liści laurowych tworzono wieńce, które zdobiły głowy poetów, władców czy zwycięzców igrzysk olimpijskich. Pełniły one tym samym rolę swego rodzaju talizmanu, który miał chronić ludzi przez nieszczęściami.

Dzisiaj liście laurowe wykorzystywane są głównie w kuchni jako przyprawa. Nie mniej jednak od dawna z powodzeniem wykorzystuje się je również w medycynie naturalnej. Kiedy zagłębimy się całą strukturę liści laurowych, okazuje się, że posiadają całą gamę cennych witamin. Są bogate w witaminę A, witaminy z grupy B, witaminy C, a także minerały: cynk, magnez, mangan czy selen. Za pozytywny wpływ na zdrowie odpowiadają również substancje czynne takie jak pektyny.

Pixabay

Pixabay

Właściwości naparu z liści laurowego wprost nie sposób nie docenić

Właściwości naparu z liści laurowych ciężko zastąpić. Znalazł on m.in. zastosowanie jako środek oczyszczający organizm z toksyn oraz poprawiający trawienie poprzez zwiększenie wydzielania kwasu żołądkowego i wspomaganie pracy wątroby.

Wywar lub napar z liści laurowych jest stosowany także jako środek na stawy bóle brzucha, niestrawność, zapalenie oskrzeli, łuszczycę, trądzik a nawet na cukrzycę. Oczywiście należy przy tym wszystkim pamiętać, że napar nie zastąpi zalecanego przez specjalistę leczenia, a może być jedynie dodatkiem do zaleconej przez lekarza terapii. Warto przy tym jednak wcześniej to z nim uzgodnić.

Badanie, które dało obiecujące wyniki

Udowodniono, że liść laurowy reguluje poziom cukru we krwi. Pakistańscy naukowcy z University of Agriculture przeprowadzili badanie na grupie 40 osób z cukrzycą typu 2. Na początku sprawdzono im poziom glukozy we krwi oraz poziom cholesterolu. Następnie grupę podzielono na cztery mniejsze grupy. Grupie pierwszej podawano tabletki placebo, a kolejnym kolejno kapsułki zawierające 1, 2 lub 3 g sproszkowanych liści laurowych. Po 30 dniach eksperymentu sprawdzono wyniki. Co się okazało? W grupie, która otrzymała placebo, naturalnie nie odnotowano żadnych zmian. U osób, które przyjmowały od 1-3 g liści laurowych dziennie odnotowano natomiast spadek poziomu glukozy o 21-26%, spadek stężenia cholesterolu całkowite o 20-24% i spadek cholesterolu LDL („złego”) o 32-40%, podczas gdy poziom cholesterolu HDL („dobrego”) wzrósł o 20%. Tak duże zmiany wydają się być potwierdzeniem na to, że przyjmowanie od 1 do 3 g liści laurowych dziennie skutecznie zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób kardiologicznych.

Sposób przygotowania naparu

Do przygotowania naparu z liści laurowych będziesz potrzebować około 5 g liści laurowych i trochę wrzącej wody. W pierwszej kolejności pokrusz liście, zalej je wrzącą wodą i pozostaw do wystudzenia. Tak przygotowany napar należy pić małymi porcjami w dużych odstępach czasu przez nie więcej niż 3 kolejne dni. Przygotowany w ten sposób napar może stosować również w formie toniku (doskonale tonizuje skórę i łagodzi stany zapalne) lub płukanki na włosy.

Wciąż brakuje naukowych badań produktów na bazie liście laurowych. Z tego względu z kuracji na dla bezpieczeństwa nie powinny korzystać kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią i dzieci.

Źródła:
Fotografie: www.pikrepo.com

Może Cię zainteresować