×

Ta roślina uspokaja niczym silne leki. Wstaw ją do sypialni, a Twój sen będzie lepszy

Targają Tobą negatywne emocje, chodzisz poddenerwowany, a w nocy nie możesz usnąć? Naukowcy uważają, że zapach jaśminu pomoże Ci ujarzmić skołatane nerwy. Co więcej, roślina o zbawiennym działaniu, w przeciwieństwie co do niektórych leków, nie uzależnia i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

Jaśmin, czyli roślina z rodziny oliwkowatych

Nazwa jaśmin wywodzi się od perskiego słowa yasmin, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „dar od Boga”. Jaśmin to roślina z rodziny oliwkowatych. Niektóre gatunki jaśminu są uprawiane jako rośliny ozdobne, np. na południu Europy chętnie wykorzystuje się je do tworzenia pachnących, gęstych żywopłotów. Część osób umieszcza je w domu ze względu na intensywny i piękny zapach, któremu ciężko dorównać inną rośliną doniczkową.

Przełomowe odkrycie

Jaśmin to nie tylko piękna i pachnąca roślina. Wiele wskazuje bowiem na to, że jaśmin ma także działanie uspokajające. Sprawdzić jego właściwości postanowili m.in. niemieccy naukowcy, którzy wypełnili klatki mysz zapachem jaśminu. Efekt był zdumiewający. Myszy już po krótkim czasie zaprzestały wszelkiej aktywności i były bardzo spokojne. Kiedy wzięto pod lupę reakcje ich organizmów, okazało się, że wdychanie jaśminu ponad pięciokrotnie wzmocniło działanie substancji chemicznej, jaką jest GABA – substancji, która ułatwia odpoczynek poprzez łagodzenie wewnętrznego niepokoju.

Jaśmin może działać niczym środek uspokajający, nasenny, może także przynosić ulgę w stanach lękowych i pomagać w rdzeniu sobie z agresją – powiedział w „The Telegraph” profesor Uniwersytetu Ruhr, Hanns Hatt

Na próżno szukać w naturze podobnych wytworów Matki Natury. Podobny efekt z kolei wywołują farmakologiczne środki uspokajające, nasenne czy zwiotczające. Nie mnie jednak, w przeciwieństwie do jaśminu, mogą wywoływać one także efekty uboczne w postaci depresji, zaburzeń koordynacji, zawrotów głowy czy niskiego ciśnienia.

Pinterest

Pinterest

Właściwości jaśminu

Jaśmin nie od dziś jest wymieniany jako jeden z głównych punktów w dziedzinie aromaterapii. Zdaniem specjalistów pomaga zwalczyć stres, lęk, depresję, zmęczenie czy bóle menstruacyjne.

Źródła: returntonow.net
Fotografie: pl.pinterest.com

Może Cię zainteresować