Kategorie Dieta i odchudzanieMedycyna naturalnaZdrowe zakupyZdrowieZiołolecznictwo

Nowe badania dotyczące wpływu picia ciepłej herbaty na zdrowie. Mamy dobre wieści

Polacy dosłownie szaleją na punkcie herbaty. Przeciętny Kowalski konsumuje średnio kilogram herbaty rocznie, co daje nam drugie miejsce pod tym względem w kontynentalnej Europie – większe ilości herbaty konsumują jedynie Rosjanie. O ile o właściwościach tego „magicznego napoju” można by było powiedzieć wiele, naukowcy twierdzą, że wciąż znamy herbatę znacznie słabiej niż mogłoby się wydawać. Najnowsze badania są tego najlepszym dowodem.

Badanie, które potwierdza zbawienny wpływ picia ciepłej herbaty

Dr. Malcolma Crossa i Ritę Michaels z City University of London przeprowadzili badanie, którego celem bym zbadanie właściwości ciepłej herbaty. Badaniu poddano osoby, których dzień był pełen nerwów i stresu. Pod koniec dnia podano im kubek ciepłego naparu, przez cały czas obserwując, jak zareaguje na to ich organizm. Doszli do zaskakujących wniosków! Okazuje się, że już jedna filiżanka jakże popularnej, ciepłej herbaty może znacznie zredukować poziom stresu i wpłynąć korzystnie na nasze samopoczucie. Badani mieli o 4 procent mniejszy poziom stresu niż osoby, które w tym samym czasie piły wodę. Zauważono również, że już sam rytuał parzenia i picia herbaty łagodzi stres.

Niniejsze badanie pokazuje, że w okresach stresu picie herbaty jest czynnością uspokajającą, wpływającą na nasze ciało i umysł – przekonywali naukowcy

Pixabay

Inne badania

To niejedyne badania, które były prowadzone, aby zbadać właściwości herbaty. Andrew Scholey, psychofarmakolog z Swinburne University of Technology w Melbourne w Australii twierdzi, że herbata działa w sposób paradoksalny, bo z jednej strony uspokaja, a z drugiej strony ma właściwości pobudzające. Naukowiec dodatkowo wykazał, że picie herbaty obniża poziom kortylozu, czyli hormonu stresu, który jest odpowiedzialny chociażby za wybudzenie nas ze snu. Badacze doszli także do wniosku, że picie mniej więcej pół kubka zielonej herbaty dziennie obniża ryzyko demencji i depresji. Co więcej, istnieją badania, które dowodzą nawet, że picie zielonej herbaty obniża podatność na depresję aż o 21 procent. Ich autorami są naukowcy z Korei.

Pxhere

Wnioski

Choć herbata jest jednym z napojów, po które sięgamy najczęściej, wciąż wiele o niej nie wiadomo. Nie wiadomo chociażby, w jaki sposób aktywne składniki zawarte w herbacie faktycznie działają na organizm, jakie dawki wymagane są do uzyskania krótko lub długotrwałych efektów, a także jaki w rzeczywistości ma wpływ na nasze zachowanie.

A Ty jak dużo herbaty pijesz? Jak na Ciebie działa? Koniecznie napisz o tym w komentarzu.

Źródła: PAP
Fotografie: www.peakpx.com