×

Na oddziałach pediatrycznych brakuje miejsc. Wirus RSV zbiera żniwo wśród dzieci

Coraz więcej dzieci w Małopolsce wymaga hospitalizacji. Obłożenie szpitali jest na tyle duże, że w placówkach zaczyna brakować wolnych łóżek. Niektórzy uważają, że to odrabianie okresu pandemii, kiedy dzieci nie chorowały i prawdopodobnie coś w tym jest.

Fala zachorowań wśród dzieci

W czasie szalejącej pandemii nieletni spędzali większość czasu w domach, co nie sprzyja odporności, która zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym jest wystawiana na prawdziwą próbę. Ponadto dzieci wróciło do szkół i przedszkoli po wakacjach i wielomiesięcznej nauce w trybie zdalnym. Wirus RSV mógł więc zaatakować ze zdwojoną siłą.

Jest bardzo dużo infekcji w żłobkach, przedszkolach. Nigdy nie mieliśmy w tym okresie pacjentów z RSV, a teraz jest ich mnóstwo. Oddział zapełniają nam dzieci z RSV, w innych szpitalach jest podobnie – powiedziała w wywiadzie dla TVN24 dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Najczęstszą przyczyną zachorowań jest wirus RSV Jest bardzo dużo infekcji wirusem RSV. W tej chwili zwiększa się również udział wirusów paragrypy. Myślę, że odrabiamy to, że dzieci nie chorowały w czasie pandemii. Musimy odrobić fakt braku kontaktu przez zeszły rok – zwraca uwagę w rozmowie z portalem rmf24.pl dr Katarzyna Przybyszewska ze szpitala im św. Ludwika w Krakowie

Więcej łózek w szpitalach

Sytuacja, która jest coraz bardziej poważna w Małopolsce, nakłoniła władze wraz z dyrektorami szpitala do podjęcia odpowiednich działań. Podjęto decyzję o konieczności zwiększenia liczby łóżek dla chorych dzieci. Mowa o 129 dodatkowych łóżkach, z czego większość będą stanowiły tzw. dostawki.

Wirus RSV – co o nim wiadomo?

Wirus RSV, czyli syncytialny wirus oddechowy (z and. respiratory syncytial virus) jest jedną z głównych przyczyn infekcji dróg oddechowych u dzieci. RSV szerzy się drogą kropelkową w wyniku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną lub przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną z dróg oddechowych.

Zakażenie wirusem objawia się najczęściej poprzez kaszel, katar i wysoką temperaturę. Jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci poniżej 2. roku życia – starsze dzieci znoszą zachorowanie lepiej. W wyniku zakażenia niemowląt mogą pojawić się duszności, bezdechy i przyspieszone tętno. W wyniku powikłań może dojść z kolei do zapalenia ucha środkowego, zapalenia oskrzeli, płuc, krtani lub tchawicy. Zakażenie RSV jest najczęstszą przyczyną pobytu w szpitalu z powodu zakażeń układu oddechowego u dzieci.

Leczenie sprowadza się najczęściej do odpowiedniego nawodnienia, zbijania gorączki i łagodzenia wszelkich, niepożądanych objawów.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.edziecko.pl
Fotografie: www.piqsels.com

Może Cię zainteresować