Kategorie PoradyZdrowe zakupyZdrowie

Czy używanie wielorazowego papieru toaletowego jest zdrowe?

Amber prowadzi kanał na Youtube gdzie dzieli się życiem swojej rodziny i radami odnośnie ekologicznego stylu życia. Ostatnio w jednym z filmów wyznała, że nie używają zwykłego papieru toaletowego, gdyż „to wyrzucanie pieniędzy w błoto”. Jaki jest ich sposób na to?

Nie używamy papieru toaletowego. W rzeczywistości jest to lepsze dla środowiska i generuje mniej odpadów, ponieważ nasz sposób jest bardziej zrównoważony i wykorzystuje to, co masz w domu! Jest tańszy dzięki czemu pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Bardzo łatwo się go czyści. Nazywamy to ściereczką rodzinną, ale ma inne nazwy, jak chusteczki, papier toaletowy, chusteczki toaletowe itp. – tłumaczy Amber

źródło: youtube/The Fairly Local Family

Kobieta już wcześniej myślała o zaprzestaniu stosowania papieru toaletowego. Szczególnie gdy używała wielorazowych pieluch dla dziecka, które kupowała „z drugiej ręki”.

Jaka jest ich alternatywa?

Amber zdecydowała, że zamiast zwykłego papieru toaletowego, jej rodzina będzie używać szmatek wielorazowego użytku. Wygląda to mniej więcej w ten sposób, że kobieta ze starych ubrań wycina niewielkie kwadratowe kawałki materiału, obszywa ich rogi i to właśnie ich używa do podcierania. Oczywiście na wrzuca ich do toalety, tylko do bawełnianej torebki lub wiaderka z octem i mydłem. Następnie oczyszcza z resztek kału i pierze w pralce. Papier toaletowy pojawia się w jej domu jedynie gdy przychodzą goście.

źródło: youtube/The Fairly Local Family
źródło: youtube/The Fairly Local Family

Plusy i minusy tego sposobu

Jak sama autorka przyznaje, plusem w wielorazowych szmatkach do podcieranie jest oszczędność i mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Choć domyślamy się, że częste pranie w jakimś stopniu również negatywnie oddziaływane na naturę. Ale nie będziemy czepiać się szczegółów.

Natomiast zagrożenie jakie widzimy dla zdrowia to ewentualne infekcje miejsc intymnych. Płukanie w wodzie z octem oraz pranie nie dają pewności, że na szmatkach nie znajdują się groźne drobnoustroje, które pod żadnym pozorem nie powinny przedostać się w te okolice. Skóra w miejscach intymnych jest bardzo delikatna i wymaga szczególnego traktowania. Nie wiemy też czy każdy z domowników ma własne chusteczki, czy być może dzielą się nimi. W tym przypadku roznoszone mogą być choroby wśród domowników. Innym zastanawiającym faktem jest zapach. Czy chusteczki wielokrotnego użytku trzymane w woreczku, nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu?

Oczywiście wszystko jest dla ludzi i jeżeli ktokolwiek z was miałby ochotę spróbować tego sposobu na ekologiczne i oszczędne życie nie będziemy odradzać. Chętnie poznamy wasze zdanie i opinie na ten temat.

Źródła: www.msn.com