×

Onkolodzy alarmują o strasznych efektach pandemii. Chodzi o liczbę pacjentów z późną diagnozą raka

Obszarem najbardziej dotkniętym przez pandemię COVID-19 w onkologii jest profilaktyka. Nie dość, że pacjenci obawiają się kontaktu z placówkami medycznymi, w których mogą zrealizować profilaktyczne badania, to część takich miejsce była przez wiele tygodni, a nawet miesięcy zamknięta. W konsekwencji wzmocnił się bardzo negatywny trend późnego zgłaszania się do lekarza. Konsekwencje są widoczne już dzisiaj.

Lekarze apelują, aby wykorzystać wolną chwilę na dodatkowe badania, które pozwoliłyby na wykrycie przede wszystkim nowotworów jelita grubego. Nowotworu, który stanowi jeden z najpoważniejszych problemów onkologicznych w Polsce.

Badania przesiewowe są szczególnie ważne w przypadku raka jelita grubego, wyjątkowo niebezpiecznego nowotworu, którego rozwojowi naprawdę można zapobiec – podkreślają organizatorzy w kampanii „Nie miej tego gdzieś!”.

Nowotwór jelita grubego

Nowotwór jelita grubego zwykle rozwija się powoli, głównie z wcześniej pojawiających się polipów, które powstają ze zmutowanych komórek nabłonka jelita grubego. Niektóre z nich rozwijają się nadmiernie. Dochodzi w nich do mutacji, aż w końcu rozwija się z nich nowotwór. Nowotwór, który może występować w obrębie okrężnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego lub odbytnicy.

Szacuje się, że w 5-10% przypadków nowotwór jelita grubego ma podłoże dziedziczne. Pozostałe czynniki ryzyka mają charakter cywilizacyjny. Nowotwory jelita grubego występują zazwyczaj po 50. roku życia (w 94% przypadków). Ryzyko zachorowania rośnie więc wraz z wiekiem. Co więcej, częściej na nowotwór jelita grubego chorują mężczyźni niż kobiety.

Liczba pacjentów z późną diagnozą raka diametralnie wzrosła

Redukcja nowych rozpoznań raka jelita grubego w okresie kwiecień – maj 2020 r. wyniosła 26 proc., a w skali całego zeszłego roku – 13,5 proc. Na pierwszy rzut oka mogłoby się to wydawać dobrą informacją – mniej rozpoznań równa się mniej zachorowań. Prawda jest jednak zupełnie inna, duża bardziej przerażająca. Otóż wielu pacjentów z powodu pandemii COVID-19 odkładało profilaktykę na później. Profilaktykę, która w przypadku raka jelita grubego jest niezwykle istotna.

Wykrycie i usunięcie zmian nowotworowych w początkowym stadium daje szansę na powrót do pełni zdrowia. Niestety, nowotwór ten w Polsce jest rozpoznawany u 25% pacjentów w wysokim stadium zaawansowania, co w wielu przypadkach może prowadzić do najgorszego.

Z badań profilaktycznych, w tym kolonoskopii, w Polsce korzysta zbyt mało uprawnionych osób. Przed pandemią było to kilkanaście procent uprawnionych osób, a obecnie poniżej 10 proc. Równie ważny co badania profilaktyczne jest zdrowy styl życia. Aby obniżyć ryzyko zachorowania, warto zadbać o prawidłową dietę bogatą w warzywa, owoce i produkty z pełnego ziarna zbóż, a także regularny wysiłek fizyczny – zwraca uwagę Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach

Niepokojące zmiany, które powinny zapalić w Twojej głowie żółtą lampkę

  • występowanie świeżej krwi na stolcu,
  • niedokrwistość w badaniu morfologii krwi,
  • zaburzenia rytmu wypróżnień,
  • długotrwałe bóle brzucha,
  • chudnięcie bez wyraźnej przyczyny,
  • niemijające przez kilka dni uczucie pełności poposiłkowej

Jeśli któryś z tych objawów nie jest Ci obcy, nie czekaj i jak najszybciej zgłoś się do lekarza rodzinnego lub do onkologa

Do onkologa można zgłosić się bez skierowania, a ośrodki onkologiczne są gotowe, żeby przyjąć każdego chorego, który ma objawy raka jelita grubego czy innych nowotworów przewodu pokarmowego… Ponadto każdy kto ukończył 50. rok życia może skorzystać z Programu Badań Przesiewowych, w którym do końca roku wszystkie zabiegi kolonoskopii przeprowadzane są w znieczuleniu. Wakacje to dobry czas by nadrobić zaległości! Także te spowodowane przez pandemię – mówi Iga Rawicka, wiceprezes Fundacji EuropaColon Polska

Tylko prawidłowa postawiona diagnoza i odpowiednie działania pozwolą Ci uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych. Pamiętaj, im wcześniej zareagujesz, tym większa szansa na całkowity powrót do zdrowia.

Nowotwór jelita grubego w Polsce

Z najnowszego raportu opublikowanego przez Krajowy Rejestr Nowotworów dowiadujemy się, że liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego w 2020r. wyniosła blisko 20,5 tys. przypadków. Ta bardzo zła informacja potwierdza dynamikę wzrostu zachorowań w ostatnich latach, która utrzymuje się na poziomie ok. 4-5%. Na uwagę zasługuje również współczynnik umieralności na nowotwór złośliwy jelita grubego, który w Polsce jest o wiele wyższy niż w wielu innych krajach Unii Europejskiej. Liczba zgonów w naszym kraju z powodu tego nowotworu waha się w granicach 12,5 tys. osób rocznie.
Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować