×

Informacja o zdrowiu biegnie przez żyły. Zbyt widoczne oznaczają problemy

Nasze żyły przedstawiają inteligentny system zaworów jednokierunkowych, pełniących ważną funkcję dostarczania ubogiej w tlen krwi z organizmu z powrotem do serca.

Zwykle nie myślimy o naszych żyłach tak długo, dopóki nie zobaczymy, że widocznie pojawiają się pod skórą

Widoczne żyły czasami mówią nam o pewnych problemach zdrowotnych, ale w wielu przypadkach mają naturalne przyczyny, które nie są niebezpieczne dla zdrowia.

Dlaczego więc nasze żyły mogą stać się widoczne?

#1 Widoczne żyły mogą być zwyczajne dla pewnego rodzaju skóry

Specjaliści twierdzą, że osoby o jasnej karnacji częściej mają widoczne żyły niż o ciemniejszej karnacji. Wraz z wiekiem warstwa tłuszczu pod skórą staje się cieńsza. Dlatego ludzie starsi często mają widoczne żyły na rękach, nogach i innych częściach ciała.

#2 Po ćwiczeniach żyły mogą stać się bardziej widoczne

Kiedy ćwiczysz, Twoje mięśnie są mocno pobudzone, przez co wybrzuszają się i popychają żyły w kierunku powierzchni skóry, dzięki czemu stają się widoczne. Po treningu mięśnie się cofają, a Twoje żyły stają się mniej widoczne.

#3 Wiele kobiet obserwuje zapadnięte żyły podczas ciąży

Widoczne żyły to problem, z którym boryka się wiele kobiet w ciąży. Jednak nie ma się czym martwić. Objętość krwi jest wtedy wyższa niż u kobiet nie będących w ciąży, a żyły starają się nadążyć za zwiększoną ilością krwi.

#4 Wybrzuszone żyły są normalne, jeśli masz niski poziom tkanki tłuszczowej

Niski poziom tkanki tłuszczowej może również być powodem, dla którego żyły stają się widoczne. Często szczupła osoba ma cienką warstwę tłuszczu pod skórą i ta cienka warstwa tłuszczu nie może w pełni pokryć żył, co czyni je bardziej widocznymi.

#5 Zdarzają się przypadki, gdy widoczne żyły są powodem wizyty u lekarza

W wielu przypadkach widoczne żyły są normalne i zdrowe i nie ma się czym martwić. Jeśli jednak towarzyszą im inne objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, duszność, wrzody w pobliżu żył lub spuchnięte żyły, należy udać się do lekarza!

Objawy te mogą być spowodowane przez problemy zdrowotne, takie jak żylaki, zakrzepowe zapalenie żył i choroby żylne

Pamiętaj, że jeżeli się niepokoisz, to koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem!

Może Cię zainteresować