×

9 popularnych produktów, które wcale nie są takie zdrowe, za jakie powszechnie się je uważa

Moda na bycie fit i wszystko co z tym związane trwa. Nic więc dziwnego, że sklepowe półki aż rażą po oczach hasłami typu wegańskie, bezglutenowe, niskotłuszczowe itp.. Wydawać by się mogło „samo zdrowie”. W rzeczywistości, kiedy zagłębimy się w skład danych produktów, okaże się, jak mówi stare przysłowie, że „nie wszystko złoto, co się świeci”, a produkty uważane za dobre dla naszego zdrowia też mogą mu szkodzić. Wystarczy spojrzeć na poniższą listę…

12 popularnych produktów, które wcale nie są takie zdrowe, za jakie powszechnie się je uważa

#1 Drobno pokrojona marchewka

Drobno pokrojona marchewka jest często przekąską będących na redukcji osób. Musisz liczyć się jednak z tym, że skrojona marchewka może zawierać mniej witamin, zwłaszcza, kiedy jest przechowywana w sklepie w surowej, skrojonej postaci i przetrzymywana w niskich temperaturach. Chcesz mieć pewność, że marchew dostarczy Ci wszystko to, co w niej najlepsze? Kupuj całą, nieobraną marchew i przygotuj ją w domu według własnego uznania.

#2 Ocet jabłkowy

Choć wciąż toczą się dyskusje na temat tego, czy ocet jabłkowy faktycznie pomaga w odchudzaniu (są badania, które to potwierdzają) czy nie, wiele osób wprowadziło i wciąż wprowadza go do swojej diety. Warto jednak liczyć się z tym, że ocet jabłkowy posiada charakterystyczny ostry zapach i kwaśny smak, przez co może podrażniać żołądek i powodować wzdęcia, nudności czy uszkodzenia zębów.

#3 Płatki owsiane błyskawiczne

Błyskawiczne płatki owsiane zwykle zawierają śladowe ilości błonnika, a ponadto często są mieszane z mąką i cukrem, aby zyskały na smaku. Regularne spożywanie błyskawicznych płatków owsianych na dłuższą metę może prowadzić do problemów zdrowotnych. Znacznie lepszym i bezpieczniejszym wyborem będą płatki owsiane pełnoziarniste.

#4 Masło orzechowe o obniżonej zawartości tłuszczu

Prawdopodobnie nie wiesz, że słoik masła orzechowego o obniżonej zawartości tłuszczu bardzo często ma tyle samo kcal co słoik „zwykłego” masła orzechowego. Jak to możliwe? Otóż masło orzechowe o niskiej zawartości tłuszczu często ma w sobie często przetworzonych wypełniaczy i więcej cukrów. Wybór należy więc do Ciebie. Ja stawiam na zwykłe masło orzechowe, a Ty?

#5 Produkty bezglutenowe

Jeśli nie masz nietolerancji glutenu, nie powinnaś go unikać. Produkty bezglutenowe są postrzegane jako zdrowsze i lepsze głównie dzięki dobremu marketingowi. Kiedy jednak przyjrzymy się im uważniej, zwykle mają one wyższa zawartość cukru, soli i tłuszczów nasyconych. Są również mniej pożywne, ponieważ zawierają mniej białka. Jakby tego było mało, z pewnością zauważyłaś, że produkty bezglutenowe są często droższe, ale czy powinny uchodzić za zdrowsze?

#6 Kotlety wegetariańskie

Kiedy konsumenci widzą na etykiecie napis „pochodzenia roślinnego”, automatycznie uznają dany produkt za zdrowszy. Problem w tym, że kotlety wegetariańskie kupowane w sklepach są uważane za żywność przetworzoną. Niektóre z nich mogą zawierać duże ilości soli, oleju lub masła, które „trzymają całość w kupie”. W konsekwencji są one znacznie bardziej kaloryczne. Często spożywanie tego typu produktów może prowadzić więc prowadzić do zyskania dodatkowych kilogramów, a chyba nie to jest Twoim celem?

#7 Pieczywo pełnoziarniste

Nawet ta pozornie zdrowsza alternatywa dla białego chleba może zawierać spore ilości konserwantów, soli czy cukru. Ponadto, nie wiesz czy wiesz, do wytworzenia niektórego pełnoziarnistego pieczywa wciąż może być wykorzystywana biała, rafinowana mąka.

#8 Humus

Ten dip z ciecierzycy jest uważany za zdrowy i słusznie. Nie mniej jednak humus kupione w sklepie może zawierać wiele zbędnych, szkodliwych dodatków. Spójrz na jego skład, aby dowiedzieć się, czy znajdziesz w nim cukry, przetworzone tłuszcze, skrobię czy spore ilości soli.

#9 Wafle ryżowe

Z jednej strony mają mniej kcal niż chleb czy krakersy. Sęk w tym, że nie dostarczają prawie żadnych składników odżywczych ani witamin. Ponadto spożywanie wafli ryżowych może spowodować skok poziomu cukru we krwi i podnieść poziom insuliny. Aby zrównoważyć ich wpływ na organizm, staraj się unikać jedzenia ich samych i łącz je ze zdrowymi dodatkami, takimi jak ryby, warzywa lub owoce.

Zwracasz uwagę na skład produktów, które lądują w Twoim koszyku sklepowym?

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować