Zmiana w przepisach covidowych. Bez trzeciej dawki certyfikat będzie ważny krócej
Czekają nas zmiany w ważności paszportów covidowych, które m.in. ułatwiają obywatelom bezpieczne podróżowanie. Tych, jak podała Komisja Europejska, wydano już w Unii Europejskiej blisko 807 milionów. Przypomnijmy, że na dzień dzisiejszy paszport covidowych jest ważny przez 365 kolejnych dni od momentu przyjęcia dwóch dawek szczepionek firmy Pfizer, Moderna lub AstraZeneca albo jednej dawki szczepionki Johnson&Johnson. We wtorek 21 grudnia Komisja Europejska ogłosiła, że ważność ta zostanie skrócona.
Ważność paszportu covidowego
Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 lutego 2022 roku. Wiemy już, że paszporty covidowe bez przyjęcia dawki przypominającej szczepionki przeciw nie będą już ważne 365 dni, a 270. Do nowych ustaleń zostaną dostosowane m.in. aplikacje mobilne, którymi najczęściej posługują się podróżni, aby potwierdzić przyjęcie szczepionki. Skąd taka zmiana? Komisja Europejska podała, że decyzja „ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania jednolitego rynku i zapewni obywatelom Unii Europejskiej jasność w korzystaniu z ich prawa do swobodnego przemieszczania się.

ec.europa.eu
Dawka przypominająca na chwilę obecną przedłuża paszport covidowy na czas nieokreślony
Na chwilę obecną dawka przypominająca szczepionki przeciwko COVID-19 przedłuża ważność certyfikatu na czas nieokreślony. Wciąż nie ma jeszcze badań i wystarczających informacji o długości trwania ochrony, jaką zapewnia, stąd też takie ustalenia.
Czym jest paszport covidowy?
Paszport covidowy to inaczej Unijny Certyfikat Covid (UCC). Od 1 lipca 2021 roku funkcjonuje on w obrębie państw członkowskich Unii Europejskiej. Dokument znacząco ułatwia przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi krajami UE. Poświadcza, że osoba legitymująca się dokumentem przeszła zakażenie COVID-19, została zaszczepiona lub nie jest na chwilę obecną nosicielem wirusa SARS-CoV-2. Ważny paszport bardzo często pozwala na uniknięcie kwarantanny po przyjeździe do danego kraju czy zwalnia z obowiązku przeprowadzenia testu, choć i od tych reguł są wyjątki. W rzeczywistości mechanizmy funkcjonowania w tym zakresie zależą od wewnętrznych regulacji poszczególnych krajów.