Kategorie CiałoTwarzUrodaZdrowie

Wazelina przyśpiesza starzenie się skóry. Nie nadaje się do codziennej pielęgnacji

Wazelina jest często stosowana w produktach kosmetycznych, a nawet sama w sobie, aby nawilżyć skórę. Jest tanim, bezzapachowym produktem i wydaje się, że jej stosowanie przynosi same korzyści, ale jak jest naprawdę?

Wazelina przyśpiesza starzenie się skóry. Nie nadaje się do codziennej pielęgnacji
youtube.com

Skąd się bierze wazelina?

Wazelina jest produktem ubocznym procesu rafinacji ropy naftowej. Oznacza to, że nie jest ona zupełnie naturalnym produktem, a także wyjaśnia potencjalne problemy wynikające z korzystania z niej. Zgodnie z informacjami na opakowaniach, wszystkie szkodliwe składniki są usuwane przed zastosowaniem wazeliny w produktach kosmetycznych lub do pielęgnacji skóry. Z niektórych badań wynika jednak, że wciąż zawiera ona pewne szkodliwe składniki, takie jak węglowodory.

Czy wazelina naprawdę nawilża skórę?

Wazelina znajduje zastosowania jako składnik bardzo wielu produktów, od kremów i balsamów po produkty dla dzieci, ponieważ jest zdolna do tworzenia ochronnej bariery na skórze i zatrzymywania wilgoci.

Chociaż zdolność zatrzymywania wilgoci może wydawać się dobrą rzeczą, może mieć również swoje wady. Ponieważ wazelina jest wodoodporna i nierozpuszczalna w wodzie, tworzy barierę na skórze. Oznacza to również, że blokuje pory, a wraz z nimi brud i bakterie. Jest to również powód, dla którego wazelina nie powinna być używana na oparzenie słoneczne. Blokuje ona uwalniane przez ciało ciepło i hamuje regenerację naskórka.

Wazelina przyśpiesza starzenie się skóry. Nie nadaje się do codziennej pielęgnacji

Mimo, że wydaje nam się, że nawilża ona powierzchnię naszego ciała, to tylko złudzenie, ponieważ w wazelinie nie ma nic, co by naprawdę odżywiałoby skórę. To niestety nie wszystkie złe wiadomości…

Szkodliwe węglowodory

Wazelina nie może zostać rozłożona przez skórę i po prostu staje się barierą nie do pokonania, dopóki nie pozbędziesz się jej z powierzchni skóry. Organizm nie jest w stanie uzyskać żadnych korzyści z wazeliny, a dodatkowo istnieje obawa, że ​​niektóre składniki (takie jak węglowodory) mogą być przechowywane w tkance tłuszczowej w ciele.

W rzeczywistości badanie z 2011 r. Wykazało, że istnieją mocne dowody na to, że węglowodory z pochodzące z wazeliny są największym zanieczyszczeniem ludzkiego ciała. Badanie to było interesujące, ponieważ oceniało zarówno długoterminowy potencjał magazynowania węglowodorów w ciele, jak i zdolność kobiety do przekazywania ich dziecku przez karmienie piersią.

Badanie dotyczyło próbek tkanki tłuszczowej uzyskanych od kobiet przechodzących przez cesarskie cięcie oraz obserwacji próbek mleka matki. Wykazano silną korelację między ilościami zanieczyszczeń znajdujących się w tkance tłuszczowej kobiety a ilościami węglowodorów podawanym dziecku w mleku matki.

Rozkład kolagenu

Wazelina przyśpiesza starzenie się skóry. Nie nadaje się do codziennej pielęgnacji
freepik.com

Ze względu na barierę, jaką tworzy na skórze wazelina, istnieje również pewna obawa o to, że powoduje ona rozpad kolagenu.

Zasadniczo chodzi o to, że gdy wazelina pokrywa skórę, blokuje naturalną zdolność skóry do oddychania i wchłaniania składników odżywczych. Może to spowolnić proces odnowy komórkowej i spowodować, że skóra będzie pobierać składniki odżywcze od wewnątrz, prowadząc do rozkładu kolagenu i rozwoju zmarszczek.

Dominacja estrogenu

Rosnący problem w dzisiejszym świecie to dominacja estrogenu. Występuje wtedy, gdy organizm ma wysoki poziom estrogenu i proporcjonalnie niski poziom progesteronu, aby go zrównoważyć. Jest to związane z niepłodnością, problemami menstruacyjnymi, przyspieszonym starzeniem się, alergiami i problemami autoimmunologicznymi, a także niedoborami substancji odżywczych, problemami ze snem, a nawet niektórymi rodzajami nowotworów.

Wiele produktów (w tym wazelina) zawiera związki chemiczne zwane ksenoestrogenami, które mogą zwiększać problemy estrogenowe w organizmie. Badania wykazały, że te związki chemiczne mogą działać na receptory hormonów w organizmie i prowadzić do dominacji estrogenu.

Więcej poważnych problemów…

Istnieje prawdopodobieństwo, że produkty oparte na wazelinie zawierają inne szkodliwe chemikalia, takie jak 1,4-dioksan, znany czynnik rakotwórczy występujący w prawie jednej czwartej wszystkich testowanych produktach kosmetycznych.

Dodatkowym problemem może być lipidowe zapalenie płuc. Choć rzadkie, ma miejsce, gdy małe ilości wazeliny są wdychane i gromadzą się w płucach (jak wspomniano wcześniej, organizm nie może metabolizować ani rozkładać wazeliny).

Jeśli szukasz prostej alternatywy dla wazeliny, możesz wypróbować:

Wazelina przyśpiesza starzenie się skóry. Nie nadaje się do codziennej pielęgnacji

Masło Shea -bogate w witaminy A, E i F. Zawiera również korzystne kwasy tłuszczowe, które odżywiają skórę i mogą zmniejszyć stan zapalny skóry oraz zwiększyć produkcję kolagenu.

Masło kakaowe – świetne źródło przeciwutleniaczy i korzystnych kwasów tłuszczowych. Istnieją nawet pewne dowody na to, że może to zmniejszyć oznaki starzenia.

Wosk pszczeli – świetny substytut wodoodpornych i ochronnych właściwości wazeliny bez węglowodorów. Wosk pszczeli może być mieszany z innymi domowymi produktami i stanowić doskonały balsam do ust i krem do ciała.

Olejek migdałowy – Płynny olej, który nie zawiera substancji zapachowych i odżywia skórę.

Olej jojoba – idealny wybór do pielęgnacji skóry, ponieważ w naturalny sposób przypomina sebum, oleistą substancję naturalnie wytwarzaną przez organizm w celu odżywienia i jej ochrony.