×

Warto spać nago, nawet w te zimne noce! Korzyści jakie z tego płyną są zdumiewające

Dobry i wystarczająco długi sen jest potrzebny każdemu z nas. Eksperci ostrzegają, że brak snu może być przyczyną wielu poważnych, a nawet zagrażających życiu dolegliwości, takich jak rak, cukrzyca czy problemy z sercem. Jeśli więc masz jakiekolwiek problemy z wypoczęciem podczas snu, zacznij od zmiany pewnych nawyków!

Ostatnie badania wykazały, że spanie nago pobudza poczucie szczęścia, obniża ciśnienie krwi, wzmacnia system odpornościowy i zmniejsza uczucie niepokoju. Krótko mówiąc, jeśli śpisz całkowicie nago, możesz poczuć się absolutnie wolny – nic Cię nie uciska, nic nie drapie i jest Ci znacznie wygodniej. Skóra w kontakcie ze skórą wiąże ze sobą takie hormony jak oksytocyna. Będziesz zatem bardziej wrażliwy na dotyk swojej partnerki, a to chyba dobrze, prawda?

Co trzecia osoba śpi nago. Eksperci zalecają takie rozwiązanie, ponieważ za sprawą mniejszej wilgotności i ciepła, jakie generujemy, zapobiegamy rozwojowi bakterii. Jeśli tylko będzie Ci chłodniej, nie ubieraj się lecz użyj dodatkowego przykrycia.

Oto główne powody dla których warto spać nago.

1. Komfort

Spanie nago poprawia krążenie krwi i sprawia, że podczas snu będzie Ci znacznie wygodniej. Jak donoszą wyniki badań, jest to świetnie rozwiązanie dla osób, które cierpią na bezsenność.

2. Lepszy sen

Gdy śpisz nago, śpisz o wiele lepiej! Temperatura Twojego ciała zaczyna wtedy naturalnie spadać. Jeśli natomiast jesteś ubrany w piżamę lub przykryty ciężką i grubą kołdrą, prawdopodobnie zostanie to zaburzone.

3. Wpływa pozytywnie na skórę

Spanie nago wpływa pozytywnie na skórę, ponieważ oddycha się jej wtedy znacznie łatwiej. Wietrzenie skóry na całym ciele, zwłaszcza w miejscach takich jak nogi, pachy i genitalia, obniża ryzyko chorób skóry, m.in. grzybicy. Tego typu choroba jest wynikiem nadmiernej potliwości.

4. Pomaga regulować hormon stresu – kortyzol

Takie rozwiązanie pomoże utrzymać temperaturę Twoje ciała na optymalnym poziomie. Jeśli jest Ci za ciepło, poziom kortyzolu wzrasta, nawet po przebudzeniu. W następstwie możesz przybrać na wadze, mieć ochotę na niezdrowe jedzenie, miewać lęki i wiele, wiele innych złych rzeczy. Krótko mówiąc, spanie nago pomoże kontrolować i regulować poziom kortyzolu.

5. Równoważy melatoninę i hormon wzrostu

Spanie nago reguluje poziom melatoniny i hormonu wzrostu. Zarówno jeden, jak i drugi jest odpowiedzialny za proces starzenia i niezbędny dla dobrego stanu zdrowia.

Może Cię zainteresować