×

5 rzeczy, które warto wiedzieć o wariancie Delta. Jest zupełnie inny, niż wszystkie pozostałe

Wszyscy wierzymy, że jesteśmy dziś zdecydowanie bliżej niż dalej końca pandemii COVID-19. Eksperci wciąż jednak przestrzegają przed wysoce zaraźliwym wariantem Delta. Wariant Delta został po raz pierwszy wykryty w Indiach ubiegłego roku, gdzie zebrał ogromne żniwo. Dziś kolejne przypadki zakażeń wariantem Delta mnożą się na całym świecie. Są wykrywalne również w Polsce, dlatego warto dowiedzieć się o wariancie Delta nieco więcej.

5 rzeczy, które warto wiedzieć o wariancie Delta

#1 Wariant Delta jest bardziej zaraźliwy niż inne szczepy koronawirusa SARS-CoV-2

Pierwszy przypadek Delta został zidentyfikowany w grudniu 2020 r., a szczep szybko stał się wariantem dominującym zarówno w Indiach jak i w Wielkiej Brytanii. Według szacunków Centers for Disease Control and Prevention (CDC) pod koniec czerwca Delta stanowiła już ponad 20 procent przypadków zakażeń w Stanach Zjednoczonych. Liczba nowych przypadków zakażeń w USA szybko wzrasta, przez co istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że szczep wkrótce stanie się dominującym wariantem w Stanach Zjednoczonych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła wariant Delta „najszybszą i najsilniejszą” wersją wirusa. W połowie czerwca CDC określiło wariant Delta jako „wariant wzbudzający obawy”.

To naprawdę dramatyczne, jak zmienia się tempo wzrostu zakażeń… Delta rozprzestrzenia się o 50 procent szybciej niż Alpha, która była o 50 procent bardziej zaraźliwa niż oryginalny szczep SARS-CoV-2, co czyni nowy wariant 75 procent bardziej zaraźliwym niż koronawirus, z którym mieliśmy do czynienia na samym początku…W środowisku, gdzie nikt nie jest zaszczepiony i nie nosi maseczki, szacuje się, że przeciętna osoba zarażona oryginalnym szczepem koronawirusa zakaże 2,5 innych osób.  W tym samym środowisku Delta rozprzestrzeniłaby się z jednej osoby na może 3,5 lub 4 inne osoby – mówi doktor Perry Wilson, epidemiolog Yale Medicine

#2 Osoby niezaszczepione są szczególnie zagrożone

Najbardziej zagrożone są osoby, które nie zostały zaszczepione przeciwko COVID-19. Niepokój budzą również zakażenia wśród dzieci i młodzieży.

Niedawne badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że dzieci i dorośli poniżej 50. roku życia byli 2,5 razy bardziej narażeni na zarażenie Deltą – mówi Inci Yildirim, pediatra Yale Medicine

Jak dotąd w Stanach Zjednoczonych żadna szczepionka nie została zatwierdzona dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat.

Ponieważ starsze grupy wiekowe są szczepione, młodsi i nieszczepieni będą bardziej narażeni na zarażenie COVID-19… Delta wydaje się mieć większy wpływ na młodsze grupy wiekowe niż poprzednie warianty – dodaje Yildirim

#3 Wariant inny niż pozostałe

Wiemy, że wariant Delta jest bardziej zaraźliwy. Czy stanowi również większe zagrożenie dla naszego zdrowia? Przeprowadzone w Szkocji badania wykazały, że zakażenie wariantem Delta w przypadku osób niezaszczepionych średnio dwa razy częściej prowadzi do hospitalizacji niż miało to miejsce w przypadku zakażeń brytyjskiego wariantu COVID-19 (Alpha). Na uwagę zasługują również objawy, które towarzyszą chorym. Kaszel i utrata węchu są zdecydowanie mniej powszechne w przypadku wariantu Delta. Chorzy zdecydowanie częściej miewają bóle głowy, gardła, kata i gorączkę.

#4 Co najmniej dwie szczepionki są skuteczne przeciwko wariantowi Delta

Analiza Public Health England (w wersji wstępnej, która nie została jeszcze zrecenzowana) wykazała, że co najmniej dwie szczepionki są skuteczne przeciwko wariantowi Delta. W badaniach szczepionka Pfizer-BioNTech była w 88 procentach skuteczna przeciwko chorobie objawowej i w 96 procentach przeciwko hospitalizacji. Szczepionka AstraZeneca, która nie jest szczepionką mRNA, była z kolei w 60 procentach skuteczna przeciwko chorobie objawowej i w 93 procent przeciwko hospitalizacji. W badaniach śledzono osoby, które były w pełni zaszczepione obiema zalecanymi dawkami.

Dane na temat skuteczności innych szczepionek przeciwko Delta nie zostały jeszcze potwierdzone. Nie mniej jednak, niektórzy eksperci już teraz zakładają, że Moderna może działać podobnie do Pfizera, ponieważ oba preparaty są szczepionkami mRNA. W tym momencie nie ma informacji o skuteczności Johnson&Johnson przeciwko wariantowi Delta, choć wykazano już, że pomaga zapobiegać hospitalizacjom i zgonom u osób zakażonych innymi wariantami.

#5 Szczepionka najlepszą ochroną przed wariantem Delta

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swoje zdrowia, aby uchronić się przed wariantem delta, jest pełne zaszczepienie.

Życie to ciągła ocena ryzyka… Jeśli jest słonecznie i  przebywasz na zewnątrz, nakładasz krem ​​przeciwsłoneczny. Jeśli jesteś na zatłoczonym zgromadzeniu z potencjalnie nieszczepionymi ludźmi, zakładasz maseczkę i zachowujesz dystans społeczny. Jeśli nie jesteś zaszczepiony, choć kwalifikujesz się do szczepionki,najlepsze, co możesz zrobić, to się zaszczepić – mówi Yildirim

_________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.sciencealert.com
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować