×

9 zasad o których powinnaś pamiętać podczas wakacji z małym dzieckiem

Kilka miesięcy temu urodziłaś i chciałabyś jechać na wakacje ze swoją pociechą? Nie ma problemu. Przecież posiadanie małego dziecka nie oznacza, że musisz siedzieć w domu. Jeżeli już podejmiesz decyzję o wspólnych wakacjach powinnaś pamiętać o tych 9 podstawowych zasadach.

1# Nie wystawiaj dziecka na bezpośrednie słońce

źródło: canva

źródło: canva


Gdy wychodzisz z noworodkiem na zewnątrz, pamiętaj aby zapewnić mu odpowiedną ochronę przed słońcem. W wózku możesz założyć zasłonkę lub parasolkę, a przed wyjściem nasmarować dziecko kremem z filtrem SPF 50. Dla noworodków dozwolone są wyłącznie kremy z filtrami fizycznymi!

Należy przebywać w otwartej przestrzeni, ale w cieniu: w ogrodzie, na osłoniętym tarasie. Taki ograniczony czas przebywania na słońcu jest korzystny także dla mamy zmęczonej porodem. – zaleca dr Andrzej Radzikowski, pediatra

2# Gdy na dworze panuje upał, na spacer wybierz godziny poranne lub wieczorne

źródło: canva

źródło: canva


Małe dzieci są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury. Dlatego w upalne dni najlepszą pora na spacer będzie czas między 7 a 10 rano. Ponownie można wyjść po godzinie 19 kiedy zacznie robić się chłodniej.

3# Zawsze ubieraj maluchowi czapkę

źródło: canva

źródło: canva


Zgadza się, nawet w upał specjaliści zalecają osłaniać głowę dziecka czapką z lekkiego materiału. Oczywiście wtedy gdy przebywamy na świeżym powietrzu.

4# Częste wietrzenie pomieszczeń

źródło: canva

źródło: canva


Wietrzyć pomieszczenia należy nie tylko wtedy gdy na dworze jest ciepło, ale również późną jesienią a nawet zimą.

Jestem gorącym zwolennikiem wietrzenia pomieszczeń, w których przebywamy. Zarażamy się bowiem w zamkniętych przestrzeniach. Latem więc jest mniej zachorowań wśród dzieci, bo okna są otwarte i przebywamy więcej na otwartej przestrzeni. – mówi ekspert

5# Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu niemowlęcia

źródło: canva

źródło: canva


Jeżeli karmisz piersią i laktacja jest odpowiednia, nie ma konieczności dodatkowego pojenia dziecka. To matka powinna pić więcej. Spowoduje to rozcieńczenie pokarmu, ale tym samym zapewni nawodnienie niemowlakowi. Natomiast gdy laktacja jest niewystarczająca, a Ty musisz dokarmiać dziecko mieszankami, podawaj maluchowi dodatkowo do picia czystą wodę.

6# Nie przesadzaj z chłodzeniem

źródło: canva

źródło: canva


Dziecko ma bardzo dobrą termoregulację i szybko przystosowuje się do warunków środowiskowych. Dlatego nie należy przesadnie chronić dziecka przed delikatnym spadkiem lub wzrostem temperatury. Aby dziecko się nie wychłodziło dobry rozwiązaniem będzie zakładanie mu cieniutkich skarpetek.

7# Uważaj na przegrzanie

źródło: canva

źródło: canva


Jeżeli owijasz dziecko w pieluchy, powinnaś często je zmieniać, a czasami pozwolić ciału dziecko odetchnąć świeżym powietrzem.

Jeśli w mieszkaniu jest wysoka temperatura, tak jak to zdarza się w blokowiskach, maleńkie dziecko można schłodzić w wanience. Normalna temperatura dziecka wynosi 36-37 stopni. Woda do schłodzenia dziecka powinna mieć temperaturę 33- 35 stopni, czyli o jeden, dwa stopnie niższą niż temperatura ciała. – wyjaśnia dr Radzikowski

8# Unikaj podróży publicznymi środkami transportu

źródło: canva

źródło: canva


Samoloty, lotniska, dworce, pociągi czy autobusy to miejsca bardzo zatłoczone co sprzyja zakażeniom wirusowym.

9# Szczepienia

źródło: canva

źródło: canva

Zaszczepione dziecko jest lepiej zabezpieczone przed zagrożeniami. Przed wyjazdem maluch powinien przyjąć wszystkie zalecane szczepienia.

Dziecko zaszczepione jest bardziej zabezpieczone przed ciężkimi chorobami – podkreśla specjalista

Źródła: zdrowie.wprost.pl

Może Cię zainteresować