×

Pracuj nad swoim apetytem, a schudniesz. Psycholog radzi, jak to zrobić

Chcesz schudnąć, jednak zmiana nawyków żywieniowych stanowi dla Ciebie barierę nie do przeskoczenia? Niejednokrotnie próbowałaś przejść na dietę, ale bez skutku? Jest na to sposób! Dr Helen McCarthy stworzyła specjalne wahadło apetytu, które może pomóc Ci w kontrolowaniu tego, co trafia do Twojego żołądka. Zastosuj się do poniższych rad, a już wkrótce zobaczysz różnice.

Wahadło apetytu

Wahadło apetytu zawiera 11-punktową skalę, która zaczyna się od -5, czyli „bardzo głodna”, a kończy na +5, czyli „bardzo najedzona”. W swojej książce pt. How to Retrain Your Appetite („Jak ponownie przetrenować apetyt”) autorka wyjaśnia, że kiedy nie jesteśmy głodni, wahadło wskazuje 0, czyli poziom neutralny. Kiedy stajemy się głodni, zmierza w kierunku ujemnym, a kiedy nasz żołądek się napełnia, w kierunku dodatnim.

Łagodne uczucie głodu jest dla Ciebie dobre

Dr Helen McCarthy zwraca uwagę na to, że łagodne uczucie głodu nie jest czymś złym, a wręcz przeciwnie, więc nie powinniśmy się go bać. Jeśli nie odczuwasz łagodnego głodu na około godziny przed kolejnym posiłkiem, oznacza to, że Twój żołądek wciąż trawi ostatni posiłek i będzie potrzebował czasu na odpoczynek.

Kiedy i co jeść?

Problem polega na tym, że uczymy się jeść w określonych porach, a nie wtedy, kiedy jesteśmy naprawdę głodni. Co więcej, nawet, gdybyśmy chcieli jeść wtedy, kiedy nasz organizm naprawdę się tego domaga, nie zawsze jesteśmy w stanie sięgnąć w tym czasie po kolejny posiłek, bo np. nie pozwala nam na to brak czasu. To dlatego tak często spotkany układ 3 posiłków dziennie, do którego tak wielu z nas się przyzwyczaiło, jest tak bardzo popularny, co nie oznacza, że odpowiedni. Kiedy jemy tylko trzy posiłki dzienne, bardzo możliwe, że tuż przed kolejnym daniem jesteśmy już bardzo głodni (wahadło wskazuje na poziom -5, a więc wysunęło się za daleko).

Jeśli wiesz, że za godzinę zjesz kolejny posiłek, a już jesteś bardzo głodna, zjedz przekąskę łatwo przyswajalną, np. owoce lub warzywa, aby na mniej więcej godzinę przed obiadem znów poczuć się lekko głodnym. Jeśli do następnego posiłku jest jeszcze dużo czasu (3-4 h), postaw na coś, co zawiera białko, błonnik oraz tłuszcze, np. jaja i orzechy.

Jedzenie będzie Ci lepiej smakowało

Helen tłumaczy, że często wybieramy słodkie, słone lub tłuste potrawy, ponieważ mają one wyrazisty smak, który lubimy i który kusi nas nawet wtedy, kiedy jesteśmy najedzeni. To dlatego tak często się przejadamy… Dla porównania pomidory, które będziemy jeść na pełny żołądek, nie będą nam już tak dobrze smakować. Zupełnie odwrotnie będzie to wyglądało, kiedy będziesz już trochę głodna. Pomidory i zdrowa żywność będą lepiej smakować kiedy jesteśmy głodni. ponieważ receptory smaku są wówczas znacznie bardziej wrażliwe.

Podsumowując

Jeśli chcesz schudnąć, zacznij pracować nad swoim apetytem. Nie przejadaj się, a także nie doprowadzaj do skrajnego głodu. Jeśli wiesz, że do następnego pełnowartościowego pozostało Ci sporo czasu, a Ty już jesteś bardzo głodna, podratuj swój żołądek łatwo przyswajalną przekąską. Jeśli Twój kolejny posiłek trafi do żołądka za kilka dobrych godzin, postaw na coś, co zawiera białko, błonnik i tłuszcze pamiętając o tym, aby się nie przejadać – na godzinę przed kolejnym posiłkiem powinnaś czuć lekkie głód.

Czy kiedykolwiek słyszałaś o tej technice? Spróbuj, a przekonasz się, że faktycznie działa!

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować