×

Waga nie spada mimo diety i treningów. Jak można temu zaradzić?

Próbujesz schudnąć ale waga stoi w miejscu mimo diety i ciężkich ćwiczeń. To może być efekt plateau. Polega on na przejściowym ustabilizowaniu się wagi po intensywnym chudnięciu. Jednak nie ma co załamywać, rąk mamy na to skuteczny sposób.

źródło: canva

źródło: canva

Zdajemy sobie sprawę, że ta sytuacja musi być dla Ciebie frustrująca i może zmniejszyć motywację do dalszych starań. Niestety odchudzanie ma to do siebie, że nie jest procesem jednostajnym. Czasami może zdarzyć się, że organizm przyzwyczai się do kaloryczności posiłku i intensywnych treningów. Spokojnie nie oznacza to że musisz jeść jeszcze mniej i więcej się ruszać. Problem można rozwiązać inaczej.

Efekt plateau

Stan ten polega na ustabilizowaniu się wagi i przyzwyczajeniu organizmu do obecnych warunków. Mogą pojawić się również inne przyczyny:
– gromadzenie wody w organizmie,
– zaburzenia hormonalne,
– utrata masy mięśniowej,
– bezsenność,
– podwyższony poziom kortyzolu związany ze stresem,
– osiągnięcie tzw. „szczęśliwej wagi”

źródło: canva

źródło: canva

Aby rozwiązać problem należy skupić się na dostrzeżenie jego przyczyny. Na podstawie tych punktów zastanów się czy któryś z nich może ciebie dotyczyć.

źródło: canva<br />

źródło: canva

Jeżeli chodzi o nadmiar wody w organizmie, sposobem na to jest picie jej więcej. Już tłumaczymy jak to działa. Gdy spożywasz za mało płynów Twoje ciało musi magazynować wodę się na wszelki wypadek. Zmiany hormonalne do kwestia, która wymaga wizyty u specjalisty. Utrata masy ciała masy mięśniowej może być wynikiem zbyt dużej ilości i intensywności treningów cardio. Zastąp część z nich treningami siłowymi. Jeśli chodzi o problemy ze snem to przyczyn może być naprawdę wiele. Od niewłaściwego materaca do używania niebieskich ekranów tuż przed snem. Znajdź sposób na radzenie sobie ze stresem. Dobrym pomysłem, będzie włączenie do treningów jogi albo ćwiczeń oddechowych, które Cię wyciszą i uspokoją.

Czym jest szczęśliwa waga?

Oznaki, że osiągnąłeś dobrą wagę, wskazują zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Jeśli zauważamy, że nasz tryb życia i wypracowane nawyki współgrają z metabolizmem, jest to dobry znak. W takim momencie nie powinniśmy zmuszać organizm do większej utraty wagi – dodaje farmaceutka Sonia Khan.

Może Cię zainteresować