Kategorie Zdrowie

Oto jak ludzie z mniej powszechnymi wadami wzroku widzą świat. Ciężko to sobie wyobrazić

Czy wiesz, że prawie połowa Polaków w wieku 16-54 lat potrzebuje korekcji wzroku? Najczęstsze wady wzroku to krótkowzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność, choć oczywiście nie są one jedyne. Jeśli nie masz problemów ze wzrokiem bardzo możliwe, że zastanawiałeś się, jak widzą ci wszyscy ludzie bez okularów lub soczewek kontaktowych. Spróbujemy Ci to nieco przybliżyć.

Oto jak ludzie z różnymi wadami wzroku widzą świat. Niektórym ciężko to sobie wyobrazić

#1 Widzenie tunelowe (peryferyjne)

Widzenie tunelowe to wada wzroku, w której ma się wrażenie, jakbyśmy patrzyli przez rurkę lub przez tunel – stąd też taka, a nie inna nazwa. W efekcie człowiek ma trudności w dostrzeżeniu tego, co znajduje się po bokach, u góry i na dole. Zaburzenie to najczęściej dotyka ludzi starszych, ale zdarza się i młodszym, a nawet dzieciom. Przyczyn tego objawu może być wiele. Zaliczamy do nich m.in.: udar mózgu, guz niedokrwienny, stwardnienie rozsiane, migrenę czy nadmierny wysiłek fizyczny.

Pixabay

Zespół Charles’a Bonneta

Zespół Charles’a Bonneta to rzadki zespół psychopatologiczny występujący zwykle u osób starszych, które doznały upośledzenia narządu wzroku. Przyczyną może być zaćma albo zwyrodnienie plamki żółtej. Schorzenie charakteryzuje się złożonymi halucynacjami wzrokowymi. Ci, którzy zmagają się z zespolem Charles’a Bonneta często widzą tylko proste kształty, wzory i figury. Co istotne halucyjacje wywołane schorzeniem są związane jedynie ze schorzeniem wzroku. Osoba, która zmaga się ze schorzeniem, nie ma problemów ze zdrowiem psychicznym.

How People With Different Degrees and Causes of Impaired Vision Actually See the World
Pixabay

#3 Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

Zwyrodnienie plamki żółtej wpływa na obszar oczu odpowiedzialny za ostre widzenie centralne. >Występuje głównie u osób po 50. roku życia i powoduje częściową utratę wzroku – wiek jest jednym z głównych czynników wywołujących chorobę. Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą postępującą. W początkowej fazie schorzenia centralny obszar obrazu może być po prostu rozmyty W miarę postępu choroby rozmyta część zamienia się w ciemną, niewyraźną plamę. Schorzenie bardzo utrudnia ludziom czytanie i rozpoznawanie twarzy.

Pixabay

#4 Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa to choroba oczu, która może się rozwinąć u osób zmagających się z cukrzycą. Schorzenie wpływa na siatkówkę oka, gdzie znajduje się wrażliwa tkanka, która ma fotoreceptor, który pochłania światło i przenoszone przez nie informacje. Retinopatia cukrzycowa ma kilka różnych objawów, a każdy z nich inaczej wpływa na wzrok. Retinopatia cukrzycowa może być przyczyną całkowicie lub centralnie zamazanego obrazu.

wady wzroku
Pixabay

#5 Jaskra

Jaskra to wada wzroku, która uszkadza nerw wzrokowy. Schorzenie stopniowo prowadzi do pogorszenia i utraty wzroku. Wyróżniamy dwa powszechne typy jaskry, które zniekształcają obraz świata. Pierwszy typ jaskry powoduje widzenie peryferyjne uniemożliwiając tym samym dostrzeżenie czegokolwiek poza centralną strefą obrazu. Drugi typ sprawia, że dana osoba widzi swego rodzaju pierścienie wokół źródeł światła.

wady wzroku
Pixabay

#6 Zaćma

Zaćma to zmętnienie soczewki oczu – może wystąpić w jednym oku lub w obydwu. Schorzenie uniemożliwia wyraźne postrzeganie świata, znacznie ogranicza widzenie w nocy i sprawia, że różne źródła światła są dla ich oczu wyjątkowo intensywne.

Pixabay

Uwaga

Artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące Twojego wzroku, koniecznie udaj się do lekarza specjalisty, który postawi właściwą diagnozę.

Źródła: brightside.me
Fotografie: pixabay.com