×

Bądź czujny przez pierwsze 3 i ostatnie 8 minut w samolocie!

Wszyscy znamy podstawy bezpieczeństwa. Zdarza się jednak, że często zupełnie o nich nie myślimy i nie zawsze kierujemy się zdrowym rozsądkiem. W innych przypadkach, gdy zaskakuje nas sytuacja, w której czujemy się zagrożeni, nie myślimy racjonalnie, ba, nie mamy pojęcia jak się zachować.

Przygotowaliśmy dla was kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w radzeniu sobie z nieprzewidzianymi kłopotami!

1. Nie używaj telefonu podczas chodzenia

fakty-14
Wydaje się oczywiste, a wystarczy spojrzeć na ulicę. Patrzenie na telefon przy jednoczesnym poruszaniu się stanowi wyzwanie dla naszego mózgu. Nasza uwaga jest rozproszona i powoduje zagrożenie dla nas samych i osób dookoła. Przede wszystkim stajemy się ślepi na niebezpieczeństwo, a w takiej sytuacji łatwo o kłopoty.

2. Wyeliminuj martwe punkty w czasie jazdy samochodem

fakty-11
Też wydaje się oczywiste, a jednak nie zawsze mamy to na uwadze. Prawidłowe ustawienie lusterek nie tylko sprawi, że będziesz mógł obserwować sytuację na drodze, ale pozwoli ci zareagować w porę w razie niebezpieczeństwa.

3. Ubieraj się adekwatnie do pogody

fakty-4
Pamiętaj, że mokra skóra wydala ciepło znacznie szybciej, więc ważne jest, aby utrzymać suchość skóry tak długo, jak tylko to możliwe. Upewnij się, że temperatura ciała nie spada za szybko. Tutaj doskonale sprawdzają się wełniane ubrania, gdyż bardzo dobrze absorbują wilgoć. Bawełna i inne tkaniny są marnymi pochłaniaczami wilgoci, a to sprawia, że szybko zaczniesz marznąć.

4. Nie otwieraj kamizelki ratunkowej przed wyjściem z samolotu

fakty-10
Szczególnie przydatne w razie awaryjnego lądowania na wodzie. Jeśli napompujesz kamizelkę w kabinie, nie będziesz w stanie poruszać się bez pomocy i utkniesz. Ważne, aby wypłynąć z kabiny i dopiero wtedy bezpiecznie otworzyć kamizelkę, która pomoże ci się unosić na wodzie.

5. Naucz się chwytu Heimlicha

fakty-3
Każdy powinien go znać. Prosty manewr może uratować życie, a wiadomo jak łatwo o zadławienie.

6. Zawsze miej przy sobie leki przeciwhistaminowe

fakty-9
Nigdy nie wiesz, kiedy alergia uderzy! Upewnij się, że zawsze masz przy sobie tabletki, które pomogą w alergii. Mogą się przydać nie tylko tobie. Szczególnie pamiętaj o nich, gdy gdzieś wyjeżdżasz.

7. Pamiętaj o regule trójki

fakty-8
3 minuty bez powietrza, 3 dni bez wody, 3 tygodnie bez jedzenia. Tyle właśnie jest w stanie znieść twój organizm w ekstremalnych warunkach.

8. W przypadku pożaru w kuchni, nie polewaj ognia wodą

fakty-7
Strażacy wielokrotnie ostrzegają, by nie wlewać wody na palący się tłuszcz. Woda tylko wznieci jeszcze większy pożar. Co robić w takiej sytuacji? Nakryj palące się naczynie czymś, co pomoże odciąć płomieniom dopływ tlenu.

9. Nie wyjmuj obiektów z rany

fakty-2
Jeśli jakiś przedmiot utknie w ranie, nie wyjmuj go na własną rękę. Tak długo jak obiekt tkwi w ranie, tamuje krwawienie, które może być bardzo niebezpieczne. Zaczekaj na pomoc, a w tym czasie postaraj się zminimalizować krwawienie.

10. Bądź ostrożny przez pierwsze 3 minuty i ostatnie 8 w samolocie

fakty-13
Nawiązując do statystyk, 80% katastrof lotniczych ma miejsce w ciągu pierwszych 3 minutach po starcie lub ostatnich 8 przed lądowaniem. Tak więc w tym czasie warto zachować szczególną ostrożność.

11. W przypadku pożaru, bądź tak nisko przy ziemi, jak to tylko możliwe

fakty-6
Największym niebezpieczeństwem są opary tlenku węgla. Aby uniknąć wdychania trującego dymu, staraj się pozostać najbliżej podłogi jak to tylko możliwe.

12. Jeśli poczujesz się źle, poproś o pomoc jedną osobę

fakty-1
Badania wykazały, że pytając jedną osobę o pomoc, masz większe szanse na otrzymanie należytej opieki, niż w przypadku tłumu. Zjawisko psychologiczne zostało nazwane rozproszeniem odpowiedzialności, co finalnie może się skończyć tym, że nikt tej pomocy ci nie udzieli.

13. Miej przy sobie coś rażącego

fakty-15
Jeśli często chodzisz po zmroku, noś przy sobie latarkę z rażącym światłem. Mając do czynienia z podejrzanie wyglądającą osoba, zaświeć jej światłem w oczy, co sprawi, że twój przeciwnik będzie zdezorientowany, a to z kolei umożliwi ci ucieczkę.

14. Zachowaj trzeźwość umysłu

fakty-12
Zbyt często w obliczu zagrożenia panikujemy. W takich przypadkach należy zapamiętać jakie możliwości mamy jeżeli chodzi o drogę ucieczki i zastosować się do znaków.

15. Zawsze miej przy sobie dokumenty, które zapewnią podstawowe informacje

fakty-5
Oprócz dokumentów, które zawierają nasze dane, warto nosić przy sobie informację o grupie krwi, chorobach, alergiach itp. W razie wypadku dużo łatwiej jest uzyskać niezbędną pomoc.

Może Cię zainteresować