×

W Polsce co pół godziny ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Często ujawnia się poprzez anginę

Białaczka ukrywa wiele różnych typów nowotworowych chorób krwi. Łączy je jedynie nazwa, ale przebieg i leczenie nie mają ze sobą wiele wspólnego.

<a href=Pinterest.com">

Pinterest.com

Niestety, ale każdego roku w Polsce przybywa około 3 tysiące nowych przypadków białaczek

O białaczce wypowiada się prof. dr hab. n. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, szef Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

<a href=freepik.com">

freepik.com

„Odsetek pacjentów z pięcioletnim przeżyciem w ciągu ostatnich 40 lat wzrósł ponad trzykrotnie i obecnie wynosi 42%, u dzieci wzrósł z 4% do prawie 80%. Według danych szacunkowych w Polsce żyje ponad 20 tys. chorych na białaczki”

Zapewne każdy z Was słyszał o białaczce. Jednak mało kto wie, że ta choroba nie ma jednej strony. Pod jej nazwą kryje się wiele twarzy i odmian.

W Polsce co pół godziny osoba dowiaduje się, że ma białaczkę

I pewnie nie zdziwi nikogo fakt, że jedyną pomocą jest przeszczep szpiku.

W Polsce około 1,5 tys. osób rocznie wymaga transplantacji komórek krwionośnych.

<a href=freepik.com">

freepik.com

Natomiast rocznie w Polsce wykonuje się około 700 przeszczepień

Białaczka atakuje osoby dorosłe, jednak oczywiście zdarza się, że dopada także dzieci. Jak widać, białaczka nie oszczędza nikogo.

Jakie więc objawy powinny nas zaniepokoić?

Białaczka zaczyna się od osłabienia, zadyszki lub wystąpienia zakażenia, np. anginy

Wtedy lekarz zleca badania morfologii i wtedy okazuje się, że organizm stał się podatny na zakażenia, ponieważ ma białaczkę.

To jednak nie wszystko. Na naszej skórze też może dojść do zmian. Dlaczego? Skaza krwotoczna objawia się poprzez wybroczyny na skórze, ponieważ osoba chora na białaczkę ma małą liczbę płytek krwi.

<a href=freepik.com">

freepik.com

Pamiętaj, by nie zapominać o swoim zdrowiu i nawet profilaktycznie robić sobie badania, które wykluczą białaczkę i wiele innych chorób.

Może Cię zainteresować