Kategorie Zdrowie

W Polsce dramatycznie brakuje praktycznie wszystkich grup krwi. Sytuacja jest bardzo poważna

W Polsce dramatycznie brakuje krwi! Za poważną pod tym względem sytuacją, która może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia potrzebujących osób, stoi przede wszystkim okres wakacyjny i sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju. Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa apelują o oddawanie krwi i to bez względu na posiadaną grupę. Brakuje praktycznie wszystkich grup krwi!

Jak to możliwe, że w Polsce brakuje krwi?

Kiedy spojrzymy na statystyki, możemy zauważyć, że w okresie wakacyjnych dochodzi do nieszczęśliwych wypadków częściej niż kiedykolwiek indziej. Finalnie zapotrzebowanie na krew w tym okresie więc rośnie. O ile w poprzednich latach regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa były na to przygotowane, o tyle w tym roku sytuacja pogarsza dodatkowo panująca pandemia koronawirusa. W konsekwencji wiele regionalnych punktów zawiesiło swoją działalność określonych oddziałów terenowych, punktów poboru czy odwołało część akcji wyjazdowych, przez co wiele osób straciło możliwość oddania krwi, nie mówiąc już o tych, którzy w obecnych czasach najzwyczajniej w świecie się tego boją. Finalnie ilość dostępnej krwi ratującej życie diametralnie spadła.

w Polsce brakuje krwi
Pxhere

O jakich niedoborach mowa? Stany magazynowe poszczególnych grup krwi w danych centrach krwiodawstwa można sprawdzić na stronie internetowej krew.info/zapasy/.

Chcesz oddać krew?

Nie wiesz, gdzie można oddać krew? Pełną listę miejsc, gdzie można to zrobić, znajdziesz na stronie internetowej krwiodawcy.org/gdzie-mozna-oddac-krew. Zanim jednak udasz się do takiego punktu, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim sprawdź, czy możesz zostać dawcą (przeciwwskazania do oddawania krwi). Jeśli nie masz co do tego żadnych przeciwwskazań, zaplanuj dzień, w którym chcesz oddać krew. Przede wszystkim niech będzie to dzień, w którym będziesz mógł się dobrze wyspać i odpocząć. Na samo oddanie krwi warto zarezerwować sobie około godziny czasu, o ile odległość do takiego centrum nie jest zbyt duża.

RAF Mildenhall Airmen donate bags of life

Przed oddaniem krwi zjedz lekki posiłek, który nie będzie zawierał dużych ilości tłuszczu – najlepiej, gdy jest ich jak najmniej. Pamiętaj również, aby unikać nadmiernego wysiłku przed oddawaniem krwi.

Jeśli zamierzasz oddać krew po raz pierwszy, zabierz ze sobą drugą osobę. Z pewnością będziesz czuć się lepiej i bezpieczniej, kiedy ktoś Ci bliski będzie obok Ciebie. Nie zapomnij również o dowodzie tożsamości i legitymacji honorowego dawcy krwi, o ile taką posiadasz.

W Polsce dramatycznie brakuje praktycznie wszystkich grup krwi. Sytuacja jest bardzo poważna
Źródła: www.poradnikzdrowie.pl