Jesteś uzależniona od jedzenia? Poznaj 10 sposobów, które pomogą Ci to zmienić
W ciele każdego człowieka istnieją hormony, które, jak udowodnili naukowcy, są odpowiedzialne za uzależnienia. Jednym z takich uzależnień jest chociażby przejadanie się, ponieważ niektórzy ludzie nie mają praktycznie żadnej kontroli nad tym, co i ile jedzą. Taka kolej rzeczy prowadzi nie tylko do otyłości, ale także do pewnych zaburzeń psychicznych jak chociażby depresja.
Poniżej przedstawiamy kilka porad od dietetyków i specjalistów ds. żywienia, które mogą Ci pomóc w walce z uzależnieniem od jedzenia. Przyjrzyj im się uważnie
#1 Zastąp przetworzoną żywność i słodycze odżywczymi produktami
Wielu badaczy twierdzi, że produkty zawierające wysoki poziom cukru, sztuczne słodziki czy tłuszcze uzależniają wywołując określone reakcje chemiczne w organizmie. Przetworzona żywność zawiera prawie wszystkie z nich, dlatego tak ciężko jest się im oprzeć. Jak się przed tym uchronić? Zanim udasz się do sklepu, zrób listę zakupów, na której znajdą się tylko zdrowe produkty i nie kupuj nic poza nią
#2 Kontroluj wielkość porcji
Jeśli nie jesteś w stanie wykluczyć niezdrowego jedzenia ze swojej diety, spróbuj przynajmniej ograniczyć ich ilość. Jeśli np. lubisz jeść frytki, pozwalaj sobie na najmniejsze opakowanie frytek raz w tygodniu. Jeśli natomiast po jednej porcji wciąż jesteś głodny, odczekaj około 30 minut. Tyle czasu w zupełności wystarczy, aby do Twojego mózgu dotarł impuls, że Twój organizm przyjął kolejny posiłek.
#3 Jedz regularnie zdrowe posiłki
Możesz ograniczyć swoje pragnienie do określonych produktów jeśli zaspokoisz swoje potrzeby żywieniowe poprzez zbilansowane posiłki. Wszyscy słyszeliśmy stwierdzenie, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Ponadto niektórzy specjaliści ds. żywienia uważają, że jeśli zdecydujesz się na zdrowe, pełnowartościowe śniadanie, ułatwi Ci to nawyk spożywania zdrowych posiłków w ciągu dnia.
#4 Zmień swoje nawyki
Eksperci twierdzą, że w zmianie nawyków żywieniowych może pomóc zmiana codziennej rutyny. Staraj się więc poświęcać więcej czasu na działania, w których nie będziesz mieć czasu na zjedzenie kolejnego posiłku. Dla przykładu, zamiast wychodzić z przyjaciółmi na obiad z deserem, udajcie się do kina – pamiętajcie jednak o tym, aby nie brać ze sobą popcornu!
#5 Gotuj w domu
Gotuj posiłki w domu. Jedzenie w domu jest dla ciebie zdrowsze, ponieważ, jak twierdzą eksperci, daje ci znacznie większą kontrolę. Kiedy dokładnie wiesz, ile soli, cukru lub tłuszczu idzie do twojego naczynia i kiedy możesz wymieniać składniki na zewnątrz i na zewnątrz, możesz mieć lepszy pomysł, jak osiągnąć swoje cele żywieniowe i kaloryczne.
#6 Zwracaj uwagę na jedzenie pod wpływem emocji
Wiele osób je, kiedy są zdenerwowane lub zestresowane. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie tylko zwiększa apetyt na jedzenie i nie ma nic wspólnego z rozwiązaniem problemu. Jedzenie pod wpływem emocji kojarzy się głównie z niezdrowymi przekąskami, takimi jak cukierki, ciasta czy pizza. Można tego uniknąć. Wystarczy znaleźć zdrowsze sposoby na radzenie sobie ze stresem. Medytacja, joga, trening, rozmowa z przyjacielem, czytanie, oglądanie seriali – jest tego naprawdę sporo.
#7 Unikaj kofeiny
Zdrowy i głęboki sen jest bardzo ważny dla zachowania zdrowia i radzenia sobie z codziennym stresem. Kofeina jako środek pobudzający może z kolei znacznie zakłócić niezbędny odpoczynek. Badania pokazują, że istnieje korelacja pomiędzy niedoborem snu, a przyrostem masy ciała. Zmniejszenie ilości spożywanej kofeiny może więc znacznie pomóc w zrzuceniu wagi.
#8 Nagradzaj się
Będziesz trzymać dietę przez miesiąc? Nagrodź się! Załóż sobie, że jeśli przez miesiąc nie zjesz nic słodkiego lub będziesz ćwiczyć przez tydzień wybierzesz się na SPA albo kupisz sobie książkę. Eksperci uważają, że tego rodzaju system nagród pomaga przezwyciężyć uzależnienie od jedzenia.
#9 Siadaj podczas jedzenia i pomału przeżuwaj
Nasze hormony są odpowiedzialne za kontrolę apetytu i ilość spożytych kalorii. Szacuje się, że impuls o tym, że coś zjedliśmy, dociera do mózgu dopiero po około 20 minutach. Jeśli będziesz jeść wolniej, istnieją zatem mniejsze szanse, że będziesz się przejadać i przybierać na wadze.
#10 Poszukaj profesjonalnej pomocy
Radzenie sobie z konsekwencjami uzależnienia od jedzenia może być dość przytłaczające, dlatego nie wstydź się poprosić o pomoc innych. Jeśli uważasz, że zmagasz się z zaburzeniami odżywiania, udaj się do lekarza. Leczenie takowych zaburzeń często obejmuje różnego rodzaju terapie czy grupy wsparcia. W niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się także leki.