×

Żele antybakteryjne mogą być bardzo toksyczne. Wszystko przez jeden składnik

Przyszło nam żyć w czasach, w których zarówno mycie dłoni, jak i żele do ich dezynfekcji stało się podstawą ochrony przez zakażeniem niebezpiecznym wirusem SARS-CoV-2. Niestety, okazuje się, że także one mogą stanowić dla nas niebezpieczeństwo. Poważne niebezpieczeństwo.

Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) poinformowała, że użycie niektórych środków do dezynfekcji, które jak się okazuje są również dostępne na rynku polskim, może się skończyć tragicznie. Wszystko za sprawą jednego składnika.

Uwaga na żele antybakteryjne

Chodzi konkretnie o toksyczny metanol. Metanol, który może występować w ogólnodostępnych żelach antybakteryjnych. Amerykańska Agencję ds. Żywności i Leków przeprowadziła badania płynów do dezynfekcji rąk, za których produkcją stało kilkadziesiąt różnych marek. Wnioski są zatrważające! Okazało się, że aż w 69 produktach odnotowano obecność niebezpiecznego metanolu, choć nie został uz uwzględniony ich składzie. Tymczasem metanol nie jest składnikiem dopuszczalnym w środkach do dezynfekcji rąk ze względu na jego toksyczne działanie.

Czym jest metanol?

Metanol to bezbarwny, niemający smaki ani zapachu (jego wyczucie jest praktycznie niemożliwe) alkohol metylowy produkowany z drewna w celach przemysłowych. Wykorzystywany jest przede wszystkich jako rozpuszczalnik w farbach, lakierach, a także do wytwarzania materiałów wybuchowych. Najistotniejszą dla nas informacją jest to, że jest silną trucizną, która może nam poważnie zaszkodzić zarówno poprzez połknięcie, jak i wchłonięcie przez skórę. Szczególnie narażone na zatrucie metanolem są małe dzieci, które po dezynfekcji dłoni mogą włożyć je do ust.

Kontakt z metanolem może prowadzić do:

  • nudności,
  • wymiotów,
  • bólu głowy,
  • niewyraźnego widzenia,
  • trwałej ślepoty (dawka 8-10 gramów)
  • drgawek,
  • śpiączki,
  • uszkodzenia układu nerwowego,
  • śmierci (wystarczy dawka 12-20 gramów)

Jak uchronić się przed potencjalnym zatruciem metanolem?

  1. Używaj sprawdzonych płynów/żeli do dezynfekcji rąk, najlepiej tych kupionych w aptece.
  2. Stosuj środek do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, który zawiera co najmniej 60% etanolu.
  3. Dokładnie myj ręce przez co najmniej 20 sekund, zwłaszcza przed jedzeniem.
  4. W przypadku zaobserwowania u siebie którychkolwiek z powyższych objawów, zwłaszcza niedługo po zastosowaniu płynu do dezynfekcji dłoni, natychmiast zgłoś się do lekarza.
  5. Po dezynfekcji rąk staraj się nie wkładać ich do buzi.
  6. Zrób żel antybakteryjny w domu z użyciem sprawdzonych i bezpiecznych produktów (jak zrobić żel antybakteryjny?)

Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków opublikowała już listę produktów zanieczyszczonych metanolem. Znajdziesz ją TUTAJ.

Źródła: Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków
Fotografie: www.pxfuel.com

Może Cię zainteresować