×

Część pacjentów skarży się na utratę węchu i smaku krótko po szczepieniu na COVID-19

Utrata węchu i smaku jest jednym w najczęstszych objawów u osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Objawów, który może utrzymywać się jeszcze na długo po przebytej chorobie. Czy to jednak możliwe, aby utrata węchu i smaku miała miejsce po przyjęciu krótko po przyjęciu szczepionki AstraZeneca? Jak się okazuje, takie zgłoszenia mają miejsce. Co na to eksperci?

Nie ma takiej możliwości, aby szczepionka wpływała na funkcje komórek nerwowych – mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska

Możliwe skutki uboczne po przyjęciu szczepionki AstraZeneca

Wiele mówi się o tym, że skutki uboczne po przyjęciu szczepionki na COVID-19 są możliwe. Nie mniej jednak największe kontrowersje spośród wszystkich dostępnych preparatów budzi preparat AstraZeneca. Przypomnijmy jednak, że Europejska Agencja Leków zdecydowała. że „szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna”.

O jakich możliwych skutkach ubocznych mowa? Ulotka preparatu informuje o tym, jakie objawy mogą wystąpić. Zaliczamy do nich:

  • tkliwość, ból, ciepło, swędzenie lub siniaki w miejscu wstrzyknięcia,
  • uczucie zmęczenia (znużenia) lub ogólne złe samopoczucie,
  • dreszcze lub uczucie gorączki,
  • ból głowy,
  • mdłości (nudności),
  • ból stawów lub ból mięśni,
  • obrzęk lub zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia,
  • gorączka (>38°C),
  • wymioty lub biegunka,
  • senność lub zawroty głowy,
  • zmniejszony apetyt,
  • powiększone węzły chłonne,
  • nadmierne pocenie się, swędzenie skóry lub wysypka

Wpływ szczepionki na zaburzenia węchu i smaku

Wśród wymienionych wyżej możliwych skutków ubocznych nie ma czasowej utraty węchu i smaku. Takie przypadki mają jednak miejsce, a przytoczył je portal abczdrowie.pl.

Pani Monika 23 lutego przyjęła pierwszą dawkę szczepionki firmy AstraZeneca. W noc po przyjęciu pojawiły się u niej odczyny poszczepienne w postaci gorączki, dreszczy, nudności, bólu stawów i senności. Część z nich towarzyszyło jej przez kilka kolejnych dni, jedna kto nie one wywołały u niej największy niepokój. Pani Monika pięć dni po szczepieniu straciła bowiem węch i smak. Wtedy zdecydowała się zrobić ten na COVID-19. Istniało bowiem ryzyko, że doszło do zakażenia.

3 marca zrobiłam test. Był wykonany w jednym z punktów ośrodka NFZ, przez nosogardziel. Wynik testu – negatywny, co wykluczyło zakażenie, choć wszystkie objawy na to wskazywały… Początkowo była zupełna utrata węchu, potem odczuwałam pewne nuty zapachowe, ale zniekształcone. Czułam zapach spalenizny, a dym papierosowy był ledwo wyczuwalny. Smak wrócił po tygodniu, węch w pełni po 3 tygodniach

Czy była to odpowiedź organizmu na szczepionkę czy być może zakażenie wirusem SARS-CoV-2, którego nie wykazał wynik testu? To pytanie, które do dnia dzisiejszego zastanawia panią Monikę. Okazuje się jednak, że nie ona jedyna miała podobne objawy.

Moja przyjaciółka miała bardzo podobne objawy i również negatywny wynik testu. Oczywiście badanie w kierunku koronawirusa może zostać przeprowadzone nieprawidłowo lub może to być niewykrywalna mutacja wirusa. Nie wiem, czy szczepionka też może wywołać objaw braku smaku i węchu – zastanawia się pani Monika

Podobne zaburzenia miała pani Ania.

Czułam, jakby wewnątrz nosa, najpierw zapach alkoholu, a po jakimś czasie zapach tytoniu – taki jakby papieros, ale nie dym papierosowy. Potem czułam zapach ziołowy. Dodam, że nie piję alkoholu i nie palę papierosów. Było to dziwne uczucie, ale na szczęście ustąpiło w ciągu pierwszych dwóch tygodni po szczepieniu

Co na to ekspert?

Zdaniem wirusolog i immunolog z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej, utrata węchu i smaku po przyjęciu szczepionki AstraZeneca jest mało prawdopodobna, a wręcz niemożliwa.

Nie ma takiej możliwości, aby szczepionka wpływała na funkcje komórek nerwowych, powodując zanik węchu i smaku

Możliwe natomiast, że przyczyną była infekcja, która pojawiła się jeszcze przed przyjęciem szczepionki lub tuż po jej przyjęciu, czego również nie można wykluczyć. W końcu żaden z dostępnych preparatów nie daje stuprocentowej ochrony, a tym bardziej ochrony od razu po zaszczepieniu. Przypomnijmy, że maksymalną odporność na wirusa SARS-CoV-2 nabywamy po upływie 10-14 dni od momentu przyjęcia drugiej dawki preparatu.

Pojawienie się tego typu objawów wkrótce po szczepieniu może wskazywać, że mogliśmy się wcześniej zakazić wirusem. W tej sytuacji powinniśmy wykonać test genetyczny na obecność wirusa, aby nie dopuścić do rozwoju poważnych objawów choroby – wyjaśnia prof. Szuster-Ciesielska

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: portal.abczdrowie.pl

Może Cię zainteresować