×

10 ważnych powodów, dla których dzieci poniżej 12 lat nie powinny używać urządzeń elektronicznych

Obecnie panuje era różnych urządzeń mobilnych, od których pomału stajemy się uzależnieni. Mimo że technologia ma swoje ogromne zalety, ciągłe używanie urządzeń elektronicznych przez dzieci poważnie szkodzi ich zdrowiu, nauce i rozwojowi.

Oto 11 powodów, dla których powinniście trzymać swoje dziecko z dala od urządzeń mobilnych:

1. Narażenie na promieniowanie

Głowa dziecka ma dwa razy większą zdolność absorbowania promieniowania emitowanego przez urządzenia elektroniczne, co może być tragiczne w skutkach. To zwiększa ryzyko zachorowania na raka i poważnie wpływa na rozwój mózgu.

2. Interakcje społeczne i lęk

Ponieważ dzieci stają się coraz bardziej skłonne do korzystania z technologii i spędzają bardzo dużo czasu przy tablecie, smartfonie oraz laptopie, nie udaje im się rozwinąć umiejętności społecznych z rówieśnikami. Łatwo wyrażają swoje emocje i myśli za pomocą wiadomości tekstowych, ale mają problemy, aby wyrazić siebie w kontakcie twarzą w twarz.

3. Słaby sen

Dzieci potrzebują więcej snu niż osoby dorosłe, a korzystanie z telefonów komórkowych przez długie godziny zakłóca jakość snu. Prowadzi to do poważnych konsekwencji dla ich zdrowia psychicznego i fizycznego oraz rozwoju.

4. Agresja

Rodzic nie jest w stanie kontrolować wszystkiego, co dziecko napotyka w Internecie, więc jest ono narażone na treści pełne przemocy, zwłaszcza w grach online. Takie bodźce często prowadzą do rozwoju antyspołecznych zachowań i agresji.

5. Trudności w nauce

Dzieci mają łatwy dostęp do różnych form rozrywki w Internecie, więc łatwo się rozpraszają, a to odbija się na nauce. Długie godziny spędzane z urządzeniami elektronicznymi powodują zaburzenia pamięci wzrokowej, niezdolność do skupienia się, słabszy rozwój wyobraźni i mniej produktywną pracę.

6. Zmęczenie oczu

Długotrwałe wpatrywanie się w ekrany urządzeń elektronicznych może powodować cyfrowe zmęczenie oczu u dorosłych i dzieci, ale należy pamiętać, że dzieci są szczególnie narażone na uszkodzenia wzroku, gdyż wciąż się rozwijają. Tej dolegliwości towarzyszy również ból oczu, bóle głowy i niewyraźne widzenie.

7. Zdrowie psychiczne

Dzieci są narażone na ryzyko cyberprzemocy, która powoduje lęk, depresję, skrajną izolację, a w skrajnych przypadkach prowadzi do samobójstw. Bardzo sugestywne obrazy o treściach pornograficznych również nie sprzyjają prawidłowemu rozwojowi psychiki dziecka. Oglądanie tego typu treści na długo, zanim maluch będzie w stanie zrozumieć co przedstawiają, może przyczynić się do niepokoju psychicznego i emocjonalnego oraz do lęku.

8. Zła postawa

Długie godziny spędzone przy komputerze lub telefonie komórkowym pogarszają postawę ciała u dzieci, co z kolei może zwiększać ryzyko niektórych zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

9. Zwiększone ryzyko otyłości

Badania wykazały związek między wykorzystaniem urządzeń elektronicznych a otyłością u dzieci i młodzieży, co jest głównie wynikiem długich godzin spędzanych w pozycji siedzącej.

10. Uzależnienie

Korzystanie z mediów zostało powiązane z tą samą ścieżką neuronową, która jest związana z uzależnieniem od narkotyków i zaburzeniami zachowania, takimi jak hazard. Nieograniczony dostęp do Internetu, mediów społecznościowych i gier wideo może zwiększać ryzyko rozwoju uzależnienia.

Może Cię zainteresować