×

Najczęstszy uraz, jaki przydarza się noworodkom podczas porodu. Lekarze nie mają na to wpływu

Dystocja barkowa to uszkodzenie ciała, które jest najczęściej spotykane u noworodka podczas porodu. Występuje u ok. 1,5–3% noworodków.  Stanowi jedno z poważniejszych powikłań okołoporodowych. W jaki sposób do niego dochodzi?

Dystocja barkowa polega na zaklinowaniu barku płodu w miednicy matki po urodzeniu główki dziecka. Barki nie są w stanie samoistnie przejść przez drogi rodna matki, nawet przy lekkim pociąganiu główki ku dołowi przez położnika.

Zakończenie porodu naturalnymi siłami jest wtedy praktycznie niemożliwe i wymaga od lekarzy zastosowania różnych manewrów, aby wydostać dziecko na świat.

Akcja porodowa powinna być zakończona jak najszybciej, ponieważ dochodzi do niedotlenienia płodu. Przy uszkodzeniu częściowym barku objawy mogą być niewidoczne, ale niekiedy występuje małe zgrubienie na obojczyku.

Jeżeli natomiast nastąpi złamanie kości obojczykowej może wystąpić znaczny obrzęk barku, a taka sytuacja wiąże się z odczuwaniem znacznego bólu przez maluszka.

Porażenie splotu barkowego

Podczas problematycznego porodu pociąganie lub ruchy główką mogą doprowadzić do przejściowego lub trwałego porażenia splotu barkowego. Najważniejsze przy porodzie z dystocją barkową jest zaprzestanie mocnego ciągnięcia za główkę dziecka ku dołowi. Trwałe uszkodzenie splotu ramiennego polegające na wyrwaniu, rozdarciu nerwów splotu ramiennego spowodowane jest jego rozciągnięciem poza limit wytrzymałości.

Z czego wynika uraz barku dziecka podczas porodu

Złamanie może być skutkiem nieprawidłowości przy porodzie:

  • Spowodowane przez prowadzących poród: położną, lekarza (nieprawidłowe wytaczanie barków, nieumiejętne użycie np. kleszczy)
  • Spowodowane przez naturę (nieprawidłowy mechanizm porodu: np. rodzą się barki razem z rączką  lub gdy barki nie dokonają zwrotu i rodzą się w wymiarze poprzecznym, duży płód).

Kiedy maleństwu grozi taki uraz?

Wcześniejsze urodzenie dziecka z dystozją biodrową jest czynnikiem zwiększającym ryzyko, jak i cukrzyca ciążowa, na którą cierpi rodzicielka. Ryzyko wystąpienia tego urazu jest większe w przypadku porodu po terminie, z wykorzystaniem kleszczy i próżni.

Może Cię zainteresować