×

Dlaczego tyjesz po rzuceniu palenia? Wcale nie chodzi o spożywanie większych ilości jedzenia

Bardzo możliwe, że znasz kogoś, kto przytył po rzuceniu palenia papierosów lub przynajmniej słyszałeś o tym, że takie skutki uboczne są czymś, co spotyka byłych palaczy. Ba, niektórzy w obawie przed dodatkowymi kilogramami wolą palić dalej i nie chcą zerwać z nałogiem.

Jak to wytłumaczyć? Czy za dodatkowe kilogramy po rzuceniu palenia odpowiada większa ilość spożywanego jedzenia, które ma zaspokoić głód nikotynowy? Do ciekawych wniosków doszli naukowcy z Izraela. Badacze uważają, że odpowiedzialne mogą być za to bakterie w jelitach.

Dlaczego po rzuceniu palenia przybierasz na wadze?

Naukowcy z Izraela na podstawie badania na myszach wykazali, że dym papierosowy zmienia florę bakteryjną w jelitach gryzoni, co w diametralny sposób przekłada się na przemianę materii, co z kolei przekłada się na dodatkowe kilogramy. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature”.

<a href=Wikimedia Commons">

Wikimedia Commons

Dlaczego tyjesz po rzuceniu palenia? Wciąż nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ale niewątpliwie jesteśmy coraz bliżej jej poznania. Badania naukowców z Izraela, którym przewodniczył Leviel Fluhr, rzucają nowe światło na tę zależność. Co wiemy o samym badaniu i spostrzeżeniach badaczy?

Badacze przeprowadzili eksperymenty na myszach. Gryzonie przybierały mniej na wadze podczas ekspozycji na dym tytoniowy. Kiedy myszy nie miały styczności z dymem, ich waga zaczynała iść w górę. Naukowcy doszukali się winy w bakteriach jelitowych, po tym, jak podawanie ukierunkowanych antybiotyków redukowało przyrost wagi, a nawet zmniejszało nadprogramową wagę. Wnioski sugerują, że to właśnie bakterie mają w tym swój udział. Co ciekawe, zauważono, że sama dieta nie miała na to istotnego wpływu, jak mogłoby się wydawać!
<a href=Pixabay">

Pixabay

Główny winowajca zmian w mikrobiomie jelit

Kiedy naukowcy doszukali się już zmian w bakteriach jelitowych pod wpływem ekspozycji na dym tytoniowy, postanowili poszukać dokładnej przyczyny. Wiadomo już, że winowajcą nie jest w tym przypadku nikotyna – zmiany nastąpiły niezależnie od zawartości nikotyny w dymie. Oznacza to, że wpływ na przebudowę mikroflory jelitowej mają pozostałe, nienikotynowe, zawarte w tytoniu składniki.

Czy wnioski wyciągnięte z badań na myszach można przełożyć na ludzi?

Na chwilę obecną można jedynie domniemywać, jaka jest faktyczna odpowiedź na to pytanie. Aby ją poznać, należy przeprowadzić kolejne badania. Co prawda badania w tym zakresie były już przeprowadzane. Porównywano w nich mikroflory palaczy i osób niepalących. Niestety, wyniki nie były jednoznaczne – część badań wykazała zaburzenia mikrobiomu jelit pod wpływem ekspozycji na dym tytoniowy, inne wręcz przeciwnie, nie wykazały różnicy.

W najbliższej przyszłości będą prowadzone kolejne badania, które przybliżą nas do odpowiedzi na pytanie, dlaczego tyjemy po rzuceniu palenia. Wiedza na ten temat z pewnością pomogłaby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych rzucenia palenia i bardzo prawdopodobne, że przekonałaby większą liczbę osób do zadbania o własne zdrowie poprzez odstawienia papierosów.

<a href=Max Pixel">

Max Pixel

________________________
*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: Nature

Może Cię zainteresować