Kategorie Dieta i odchudzanieZdrowie

Dlaczego tyjesz po rzuceniu palenia? Wcale nie chodzi o spożywanie większych ilości jedzenia

Bardzo możliwe, że znasz kogoś, kto przytył po rzuceniu palenia papierosów lub przynajmniej słyszałeś o tym, że takie skutki uboczne są czymś, co spotyka byłych palaczy. Ba, niektórzy w obawie przed dodatkowymi kilogramami wolą palić dalej i nie chcą zerwać z nałogiem.

Jak to wytłumaczyć? Czy za dodatkowe kilogramy po rzuceniu palenia odpowiada większa ilość spożywanego jedzenia, które ma zaspokoić głód nikotynowy? Do ciekawych wniosków doszli naukowcy z Izraela. Badacze uważają, że odpowiedzialne mogą być za to bakterie w jelitach.

Dlaczego po rzuceniu palenia przybierasz na wadze?

Naukowcy z Izraela na podstawie badania na myszach wykazali, że dym papierosowy zmienia florę bakteryjną w jelitach gryzoni, co w diametralny sposób przekłada się na przemianę materii, co z kolei przekłada się na dodatkowe kilogramy. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature”.

tycie po rzuceniu palenia
Wikimedia Commons

Dlaczego tyjesz po rzuceniu palenia? Wciąż nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ale niewątpliwie jesteśmy coraz bliżej jej poznania. Badania naukowców z Izraela, którym przewodniczył Leviel Fluhr, rzucają nowe światło na tę zależność. Co wiemy o samym badaniu i spostrzeżeniach badaczy?

Badacze przeprowadzili eksperymenty na myszach. Gryzonie przybierały mniej na wadze podczas ekspozycji na dym tytoniowy. Kiedy myszy nie miały styczności z dymem, ich waga zaczynała iść w górę. Naukowcy doszukali się winy w bakteriach jelitowych, po tym, jak podawanie ukierunkowanych antybiotyków redukowało przyrost wagi, a nawet zmniejszało nadprogramową wagę. Wnioski sugerują, że to właśnie bakterie mają w tym swój udział. Co ciekawe, zauważono, że sama dieta nie miała na to istotnego wpływu, jak mogłoby się wydawać!
Dlaczego tyjesz po rzuceniu palenia? Wcale nie chodzi o spożywanie większych ilości jedzenia
Pixabay

Główny winowajca zmian w mikrobiomie jelit

Kiedy naukowcy doszukali się już zmian w bakteriach jelitowych pod wpływem ekspozycji na dym tytoniowy, postanowili poszukać dokładnej przyczyny. Wiadomo już, że winowajcą nie jest w tym przypadku nikotyna – zmiany nastąpiły niezależnie od zawartości nikotyny w dymie. Oznacza to, że wpływ na przebudowę mikroflory jelitowej mają pozostałe, nienikotynowe, zawarte w tytoniu składniki.

Czy wnioski wyciągnięte z badań na myszach można przełożyć na ludzi?

Na chwilę obecną można jedynie domniemywać, jaka jest faktyczna odpowiedź na to pytanie. Aby ją poznać, należy przeprowadzić kolejne badania. Co prawda badania w tym zakresie były już przeprowadzane. Porównywano w nich mikroflory palaczy i osób niepalących. Niestety, wyniki nie były jednoznaczne – część badań wykazała zaburzenia mikrobiomu jelit pod wpływem ekspozycji na dym tytoniowy, inne wręcz przeciwnie, nie wykazały różnicy.

W najbliższej przyszłości będą prowadzone kolejne badania, które przybliżą nas do odpowiedzi na pytanie, dlaczego tyjemy po rzuceniu palenia. Wiedza na ten temat z pewnością pomogłaby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych rzucenia palenia i bardzo prawdopodobne, że przekonałaby większą liczbę osób do zadbania o własne zdrowie poprzez odstawienia papierosów.

Dlaczego tyjesz po rzuceniu palenia? Wcale nie chodzi o spożywanie większych ilości jedzenia
Max Pixel

________________________
*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: Nature