Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Ruszyły szczepienia trzecią dawką dla każdego. Zdradzamy istotne szczegóły

Dzisiaj, 2 listopada, ruszyły powszechne szczepienia trzecią, przypominającą dawką przeciwko COVID-19. Przyjąć ją może każdy, kto zaszczepił się w pełni. Są jeszcze pewne warunki, które należy spełnić.

Trzecia dawka dla każdego

Każdy Polak, który przyjął dwie dawki preparatu Comirnaty (PfizerBioNTech), Spikevax (Moderna) lub Vaxzevria (AstraZeneca) lub jedną dawkę szczepionki Johnson & Johnson może przyjąć już kolejną dawkę szczepionki. Należy przy tym pamiętać, że tzw. dawkę przypominającą podaje się pół roku po zakończonym cyklu szczepień. Jej zadaniem jest poprawa i przedłużenie ochrony przed wirusem SARS-CoV-2.

Ruszyły szczepienia trzecią dawką dla każdego. Zdradzamy istotne szczegóły
Flickr

Zapisy na trzecią dawkę szczepionki

2 listopada, ruszyły powszechne szczepienia trzecią, przypominającą dawką przeciwko COVID-19. Nie oznacza to jednak, że już dzisiaj zapisać na nią mogą się wszyscy, którzy mają za sobą cykl szczepień. Zapis jest możliwy dopiero wtedy, kiedy od pełnego szczepienia minie pół roku. Terminu nie można przyspieszyć i zarezerwować na termin wybiegający w przyszłość. Należy odczekać pół roku od dnia ostatniego szczepienia. Kiedy minie 6 miesięcy, system automatycznie wygeneruje e-skierowanie, które będzie dostępne na Twoim koncie pacjenta.

Miejsce przyjęcia trzeciej dawki

Dawkę przypominającą można przyjąć w dowolnym punkcie oferującym szczepienia. Nie musisz jej przyjmować w miejscu, gdzie realizowałeś wcześniejsze szczepienia.

Ruszyły szczepienia trzecią dawką dla każdego. Zdradzamy istotne szczegóły
Flickr

Jaka szczepionka?

Możliwości są dwie. W trzeciej dawce możesz otrzymać szczepionkę Comirnaty (Pfizer/BionTech) albo Spikevax (Moderna). W sytuacji, gdy wcześniej przyjąłeś dwie dawki Pfizera, osoba wykonująca szczepienie powinna także podać Pfizera. W przypadku AstryZeneki i szczepionki Johnson&Johnosn nie ma to większego znaczenia.

Trzecia dawka dla każdego. Cztery różne sposoby na zapisanie się

Na trzecią dawkę szczepienia przeciwko COVID-19 można zapisać się na kilka różnych sposobów:

  1. Przez internet – wejdź w zakładkę e-rejestracja na portalu pacjent.gov.pl.
  2. Przez telefon – zadzwoń na bezpłatny, całodobowy numer 989.
  3. Przez przychodnię lub punkt szczepień.
  4. Przez SMS – wyślij wiadomość tekstową o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333 i postępuj zgodnie z otrzymaną instrukcją.
Ampoule Vaccine Hand - Free image on Pixabay
Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: pixabay.com