Kategorie Sen

10 niepozornych trików, które pomogą Ci zasnąć o wiele szybciej! Przekonaj się sam

Sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia. Pomaga nie tylko zachować czujność i jasność umysłu, ale też zapewnia dobry humor. Kiedy jesteśmy wyspani, dzień i wszystkie zadania z którymi mamy się zmierzyć, stają się o wiele prostsze. Dlatego gdy masz problemy ze snem, wypróbuj przedstawione przez nas triki, które ułatwia zasypianie i poprawią jakość snu.

Jeśli nie dostarczymy naszemu ciału odpowiedniej dawki snu, możemy spodziewać się wielu negatywnych skutków. Zły nastrój i osłabienie to tylko nieliczne przykłady tego, co może Cię spotkać w takich warunkach.

Wiem, że czasami pomimo usilnych chęci, nie potrafimy zasnąć. Nawet jeśli odczuwamy ogromne zmęczenie i powieki same się zamykają, zawsze znajdzie się coś, co zakłóci nocny odpoczynek. Jak z tym walczyć? Stosując 10 trików, które znajdziesz poniżej.

#1 Niższa temperatura

źródło: canva

Choć na samą myśl możesz dostawać gęsiej skórki, uwierz mi, obniżenie temperatury to skuteczny sposób, który z pewnością pomoże Ci zasnąć.

Nie wiem czy wiesz, ale temperatura ciała jest zazwyczaj najwyższa w godzinach popołudniowych. Co ciekawe, obniża się wraz z upływem czasu, tak jakby ciało samo przygotowywało się do snu.

#2 W pobliżu łóżka przechowuj notatnik

źródło: canva

Często bywa tak, że nie możemy zasnąć przez natłok myśli, które krążą nam po głowie. Warto więc zaopatrzyć się w notes, w którym możemy zapisać ważne sprawy, przez które nie możemy spokojnie spać. W ten sposób oczyszczamy nasz umysł.

#3 Odwracaj uwagę umysłu

źródło: canva

Kiedy byłeś mały, na pewno nie raz słyszałeś, że liczenie owiec pomoże Ci zasnąć. I jak się okazuje, teoria ta jest jak najbardziej prawdziwa! Jak twierdzi Psychcentral.com, skutecznym sposobem aby zasnąć jest właśnie odwrócenie naszej uwagi od stresujących spraw.

Jeśli więc nie przepadasz za liczeniem owiec, możesz np. powtarzać tekst ulubionej piosenki.

#4 Muzyka relaksacyjna

źródło: canva

Muzyka ma niesamowitą moc. Może dodać Ci energii, jak i pomóc się wyciszyć. Według WebMD, istnieją badania, które pokazują, że muzyka (m.in. klasyczna) może pomóc się zrelaksować, a tym samym przyśpieszyć proces zasypiania.

#5 Zapanuj nad RLS

źródło: canva

Zespół niespokojnych nóg (RLS) charakteryzuje się silną chęcią poruszania kończynami dolnymi. Jeśli odczuwasz zatem ciągłą potrzebę poruszania nimi, silne mrowienie lub skurcze, skonsultuj się z lekarzem.

#6 Głębokie oddychanie

źródło: canva

Głębokie oddychanie jest powszechnie znaną i skuteczną metodą, która pomaga w walce ze stresem. Oddychanie tego typu pomoże również w procesie zasypiania. Może być ono wykorzystywane również jako technika odwrócenia uwagi, jak w przypadku liczenia owiec.

#7 Ciepła kąpiel

źródło: canva

Ciepła kąpiel zrelaksuje i odpręży Twoje ciało. Dzięki czemu Twój organizm będzie wiedział, że zbliża się godzina snu. Relaks w wodzie może również skutecznie oczyścić umysł, dzięki czemu tuż przed snem nie będą męczyć Cię żadne ponure myśli i sprawy.

#8 Kojące dźwięki

źródło: canva

Inną alternatywą jest odtwarzanie kojących dźwięków natury. Mogą one skutecznie uspokoić nasz umysł, jednocześnie blokując inne hałasy nocne, które zakłócają nasz sen.

#9 Delikatne rozciąganie ciała

źródło: canva

Jak podkreśla Inspiyr.com to, że leżysz w wygodnym łóżku nie oznacza, że możesz liczyć na spokojny sen. Jeśli dokucza Ci ból mięśni, a Twoje ciało jest napięte, tym większa szansa, że obudzisz się w nocy. Proste ćwiczenia rozciągające mogą złagodzić ewentualne bóle i jednocześnie rozluźnią Twoje ciało.

#10 Ciesz się snem

źródło: canva

Doceń fakt, że możesz odpocząć w ciepłym i wygodnym łóżku. Traktuj więc nocny odpoczynek jak prawdziwą przyjemność. Uwierz mi z takim podejściem nie będziesz mieć problemów ze snem.