×

10 trików, które pomogą Ci utrzymać poprawną postawę. Są tak proste, że grzech je ignorować

Złe nawyki mają finalnie wpływ na złą postawę. Zła postawa z kolei przyczynia się z kolei do bólu pleców, z którym zmaga się w dzisiejszych czasach ogromny odsetek społeczeństwa. Jeśli chcesz zapobiec przyszłym, długofalowym urazom, zacznij od kilku prostych ćwiczeń korygujących, dzięki którym poprawisz sposób, w jaki siedzisz, stoisz czy chodzisz. Co więcej, opanowanie przyjmowania prawidłowej postawy wcale nie musi zabierać Ci dużo czasu. W rzeczywistości wystarczy być jej świadomym i uważać, aby się nie garbić.

Poznaj 10 trików w postaci wskazówek, które pomogą Ci utrzymać poprawną postawę, a tym samym uniknąć bólu pleców. Są tak proste, że grzech je ignorować

#1 „X” na plecach

Chodzi o kinesiotaping, czyli wykorzystanie specjalnych taśm, które pomogą Ci w utrzymaniu prawidłowej postawy i wyraźnie będą przypominać o tym, że się garbisz. Taśmy w kształcie litery „X” przyklejone na plecach należy stosować w sytuacji, gdy barki uciekają nam do przodu i się garbimy.

<a href=Brightside">

Brightside

#2 Ustawiaj stopy płasko na ziemi podczas siedzenia

Spędzasz większość czasu z pozycji siedzącej? Rób to możliwe jak najbardziej poprawnie i bezpiecznie. Ważne jest w tym przypadku przede wszystkim, aby równomiernie rozłożyć ciężar ciała na stopy i biodra. Możesz to zrobić uginając nogi w kolanach pod kątem prostym i kładąc stopy płasko na podłożu. Jeśli nie jesteś w stanie w takim ustawieniu dotknąć stopami ziemi, podłóż pod nie książki lub kup specjalny podnóżek. Pamiętaj, że robisz to w trosce o swoje plecy.

<a href=Brightside">

Brightside

#3 Umieść w zasięgu wzroku karteczkę z napisem, który będzie przypominał Ci o zachowaniu prawidłowej postawy

Świadomość utrzymywania prawidłowej krzywizny kręgosłupa jest bardzo ważna, jednak często o tym zapominamy, dlatego stwórzmy sobie swego rodzaju „przypominajkę”. Jeśli spędzasz sporo czasu przed komputerem, dobrym rozwiązaniem wydaje być się przyklejenie do laptopa karteczki z napisem „usiądź prosto”.

#4 Podkładaj zwinięty ręcznik na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu krzyża jest siedzenie w zgarbionej pozycji. Możesz sobie pomóc za pomocą zwiniętego ręcznika. Kiedy siedzisz, umieść go na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa i oprzyj się oparcie. Ręcznik na za zadanie sprzyjać zachowywaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa.

<a href=Instagram">

Instagram

#5 Przed rozpoczęciem jazdy usiądź prosto i dopiero wtedy ustaw prawidłowo lusterko

To dobry sposób na przypomnienie o utrzymywaniu prawidłowej pozycji kręgosłupa. Jeśli nagle nic nie będziesz widzieć w lusterku, to prawdopodobnie znak, że siedzisz zbyt nisko i jesteś zgarbiony. Wyprostuj się, a zobaczysz znacznie więcej. Pod żadnym pozorem nie zmieniaj ustawienia lusterka dostosowując je do Twojej zgarbionej sylwetki.

#6 Powiąż sprawdzanie swojej postawy z czymś, co robisz regularnie

Rzut oka na telefon, kolejny łyk wody czy przeczytanie ciekawego artykuły – wszystkie te czynności prawdopodobnie wykonujesz co najmniej kilka razy dziennie. Dla zwiększenia świadomości prawidłowej postawy, naucz się za każdym razem, gdy wykonujesz jedną z tych czynności, zadawać sobie pytanie: „Czy siedzę poprawnie?”.

<a href=Brightside">

Brightside

#7 Trzymaj dłonie w tylnych kieszeniach podczas stania

Podczas gdy stoisz Twoje barki wysuwają się do przodu, a górna część pleców momentalnie się zaokrągla? Istnieje co najmniej kilka prostych rozwiązań, które pomogą Ci zażegnać ten nawyk. Jednym z nich jest wkładanie dłoni do tylnych kieszeni spodni, co zmusza Twoje barki o cofnięcia i otwarcia klatki piersiowej. Co więcej, Twój kręgosłup natychmiast przyjmie prawidłową postawę.

#8 Choć tak, jakby ciągnęła się za Tobą peleryna

Aby zachować prawidłową postawę podczas chodzenia, skup się na „wydłużeniu kręgosłupa”. Pochylanie się do przodu lub garbienie sprzyja napięciom mięśni pleców, a w konsekwencji bólowi. Wskazówka: chodź tak, jakby nosił pelerynę. Dzięki temu utrzymasz proste plecy i odpowiednio uniesioną głowę. Jeśli rozwiązanie z peleryną Ci nie odpowiada, wyobraź sobie, że Twoja głowa jest przez cały czas podciągana do góry przez niewidzialny sznurek przymocowany gdzieś w powietrzu.

<a href=Warnerbros">

Warnerbros

#9 Spaceruj podczas rozmowy przez telefon

Telefony komórkowe powinny być przeznaczone do użytkowania z dala od biurka czy kanapy. Jeśli ktoś do Ciebie dzwoni lub sam masz wykonać telefon, to świetna okazja do tego, aby zrobić sobie krótką przerwę od pozycji siedzącej i nieco się rozruszać. Twoje plecy Ci za to podziękują!

#10 Cofnij podbródek

Ustawienie głowy mówi więcej o ogólnej postawie ciała, niż mogłoby się nam wydawać. Prostą sztuczką na poprawę swojej postawy jest najzwyklejsze schowanie podbródka i cofnięcie głowy. Spróbuj, a się przekonasz.

<a href=Brightside">

Brightside

Coś jeszcze dodałbyś do tej listy? Jaka jest Twoja prosta rada, która przypomni Ci o prawidłowej postawie w ciągu dnia?

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować