Kategorie Zdrowie

9 trików, dzięki którym nie będziesz czuć senności. Zmęczenie nie zawładnie twoim organizmem

Gdy życie nabiera tempa, w pierwszej kolejności cierpi na tym nasz sen. Dzieje się tak z powodu nadchodzącej sesji, długich podróży służbowych, czy obecności małego dziecka, które wymaga ciągłej uwagi.

9 trików, dzięki którym nie będziesz czuć senności. Zmęczenie nie zawładnie twoim organizmem
freepik.com

Od czasu do czasu wszyscy jesteśmy zmuszeni do tego, aby pozostać na najwyższych obrotach, mimo, że brakuje nam czasu na sen. Każdy ma swoje małe triki, które pomagają nie zasypiać, ale te sztuczki z pewnością odmienią twoje życia w obliczu wyczerpania i pozbawienia snu.

1. Ćwiczenie, które łagodzą zmęczenie

9 trików, dzięki którym nie będziesz czuć senności. Zmęczenie nie zawładnie twoim organizmem
pinterest.com

Mały spacer dookoła domu lub krótka seria ćwiczeń mogą zdziałać cuda i skutecznie zniechęcać organizm do spania. Jeśli nie możesz wyjść na zewnątrz, istnieje jeszcze prostsze rozwiązanie. Wystarczy uderzenie chłodnego, świeżego powietrza z zewnątrz, aby pomóc cię rozbudzić.

Kiedy ćwiczysz w swoim szczytowym poziomie senności, możesz częściowo zmniejszyć subiektywne odczuwane zmęczenie. Dodatkowo, ćwiczenia te pomagają stymulować uwalnianie endorfin. Dzięki nim będziesz napełniony pozytywną energią, a odczuwany stres i zmęczenie będą znacznie mniejsze. Jeśli zazwyczaj prowadzisz siedzący tryb życia i starasz się, aby nie zasnąć, wiedz, że małe ćwiczenia mogą zwiększyć twój poziom energii nawet o 20 procent, a zmęczenie zmniejszyć o 65 procent.

2. Jasne światło wzmaga czujność

Kiedy czujesz się bardzo śpiący, ale musisz być przytomny, może pomóc ci jasne światło. Mówi się, że jasne światło pomaga w aktywowaniu podwzgórza, części mózgu odpowiedzialnej za zarządzanie rytmem ciała i rytmem okołodobowym. Jasne światło mówi mózgowi, że nadszedł czas, aby się obudzić i być czujnym.

3. Jedz potrawy bogate w białko oraz pełnowartościowe przekąski

9 trików, dzięki którym nie będziesz czuć senności. Zmęczenie nie zawładnie twoim organizmem
freepik.com

To, co jesz, może sprawić, że będziesz powolny i śpiący lub będziesz mieć energię i zachowasz czujność. Produkty bogate w białko zapewniają uczucie sytości, a jeśli mają niską zawartość tłuszczu, nie spowalniają nas, nie powodują senności i uczucia ciężkości.

Dobrym rozwiązaniem jest spożywanie pełnych ziaren, które powoli uwalniają energię. Świeże owoce i warzywa są także źródłem wartościowych węglowodanów, które nie spala się zbyt szybko. Chude białko, takie jak mięso z indyka, uwalnia energię powoli i zapewni energię przez dłuższy czas.

Przechowuj pod ręką pożywne przekąski i korzystaj z nich, gdy potrzebujesz doładowania, unikając dużych przerw między posiłkami. To właśnie duże odstępy między posiłkami mogą spowodować, że poziom cukru spadnie i sprawi, że poczujesz się bardziej zmęczony i senny.

4. Guma do żucia aktywuje twój mózg

Pewne smaki mają pobudzające właściwości. Pomyśl na przykład o mięcie z pasty do zębów. Zamiast mycia zębów kilka razy w ciągu nocy po prostu żuj gumę bez cukru! Sztuczka jest łatwa i można z niej korzystać praktycznie wszędzie.

Kiedy żujesz gumę, ten proces aktywuje twój mózg i zwiększa krążenie. Badania pokazują, że guma do żucia może nawet zmniejszać senność w ciągu dnia.

5. Używaj olejków energetyzujących

9 trików, dzięki którym nie będziesz czuć senności. Zmęczenie nie zawładnie twoim organizmem
freepik.com

Olejek rozmarynowy może sprawić, że zachowasz czujność, jednocześnie relaksując się i pozbywając stresu. Badania pokazują, że osoby używające tego olejku mogą lepiej radzić sobie z testami kognitywnymi. Inne korzystne olejki to cytrusowy i miętowy.

6. Zadbaj o nawodnienie organizmu, aby uniknąć bólów głowy i skołowania

Kiedy twoje ciało jest odwodnione, czujesz się bardziej zmęczony i cierpisz na bóle głowy. Jeśli połączysz te dwa efekty, wszystko co będziesz chciał zrobić, to trafić do wygodnego łóżka i zasnąć. Naukowcy odkryli, że odwodnienie, nawet tak niskie, jak 1 procent poniżej optymalnego poziomu, może spowodować zmęczenie, utratę koncentracji, objawy bólu głowy i spadek nastroju. Unikaj odwodnienia popijając wodę mineralną w regularnych odstępach czasu.

7. Używaj kofeiny w małych dawkach

9 trików, dzięki którym nie będziesz czuć senności. Zmęczenie nie zawładnie twoim organizmem
freepik.com

Kofeina to uniwersalny środek na senność. Nie ma nic lepszego od dobrej starej filiżanki kawy lub herbaty mimo, że kofeina jest dziś dostępna w różnych formach, np. napojach energetycznych przepełnionych chemią.

Sztuczka polega na tym, że aby kofeina spełniała nasze oczekiwania, musisz używać jej regularnie, w małych ilościach. Wypicie na raz dużej ilości kawy może może wywołać u ciebie lęk i niepokój. Niewielkie ilości kofeiny mogą jednak poprawić nastrój bez negatywnych skutków.

 

7. Dostarczaj sobie witamin

Jeśli masz niedobór witaminy B12 / kwasu foliowego lub żelaza, może to powodować uczucie nadmiernego zmęczenia. U niektórych osób rozwija się niedokrwistość związana z niedoborem witamin, która może nasilić zmęczenie. Jeśli prowadzisz zbilansowaną, zdrową dietę, z odpowiednim poziomem białka, złożonych węglowodanów i świeżych owoców i warzyw, powinieneś być w stanie uzyskać niezbędne ilości tych składników odżywczych.

Jeżeli tak nie jest, zażyj więcej kwasu foliowego, jedząc dorsza, łososia, produkty mleczne, jajka, mięso, brokuły, szparagi, ciecierzycę, brukselkę, groszek lub brązowy ryż. Do dobrych źródeł pokarmowych żelaza należą ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż lub rzeżucha oraz brązowy ryż , fasola, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe, ryby, mięso, jaja, tofu i suszone owoce.

8. Przygotuj swoje ciało, stopniowo modyfikując harmonogram

9 trików, dzięki którym nie będziesz czuć senności. Zmęczenie nie zawładnie twoim organizmem
curejoy.com

Zanim nadejdą zbliżające się okresy długiego przebudzenia lub nocnych zmian, przygotujcie swoje ciało. Powoli zmieniaj swój sen i czas czuwania, aby twoje rytmy dobowe w twoim ciele ponownie dostosowywały się do nowego czasu. Uzupełnij to ekspozycją na jasne światło, aby twoje ciało było bardziej czujne w nocy.

9. Weź drzemkę, gdy próbujesz zachować czujność

Zrobienie sobie drzemki może być świetnym sposobem na odświeżenie umysłu. Długi, głęboki sen może czasami sprawiać, że czujesz się oszołomiony, ale drzemka może naprawdę pomóc ci nie zasnąć w ciągu dnia. Popołudniowa drzemka może pomóc w poradzeniu sobie z kryzysem lub senności w ciągu dnia.