×

5 powodów, by kupić skakankę i zacząć regularnie na niej skakać. Twoje ciało Ci podziękuje

Skakanka to często niedoceniane narzędzie treningowe. Dlaczego? Ciężko powiedzieć. Być może dlatego, że kojarzy się z zabawą, a nie treningiem, który ma przynieść nam korzyści. Jeśli takie jest Twoje zdanie to możesz się bardzo zdziwić. Skakanie na skakance, a zwłaszcza skakanie w solidnym tempie, pozwoli Ci zrobić domowy trening angażując mięśnie niemal całego ciała. Co równie istotne, spalisz przy tym całą masę kalorii. Na końcu podpowiemy, jaką skakankę wybrać do swoich możliwości.

<a href=Freepik">

Freepik

5 powodów, by zacząć regularnie ćwiczyć ze skakanką

#1 10 minut na skakance to jak 30 minut biegu

Dokładnie tak. Wystarczy 10 minut treningu ze skakanką, aby nasz oddziaływać na układ krwionośny jak podczas 30-minutowego biegu. Skakanie na skakance to więc również oszczędność czasu – warto zdecydować się na ten rodzaj treningu, kiedy mamy go mniej. Gdybyśmy mieli porównać jeszcze trening na skakance do biegania, skakanie jest mniej obciążające dla stawów. Pytanie więc brzmi, co wybierasz: trening ze skakanką czy bieganie?

#2 Trening na skakance czyli turbo spalanie tkanki tłuszczowej

Skakanie na skakance to jedno z najlepszych o ile nie najlepsza forma treningu cardio. Szacuje się, że pół godziny skakania pozwoli nam spalić nawet 400 kcal! Nawet wchodzenie po schodach przez pół godziny nie da nam takich efektów.

<a href=Freepik">

Freepik

#3 Trening kompleksowy na skakance

Które grupy mięśniowe pracują podczas skakania na skakance? Podpowiadamy, że nie są to tylko nogi i pośladki, ale również ramiona, barki, przedramiona, brzuch, a nawet plecy. Znasz inne ćwiczenie, które angażuje do pracy tak wiele partii ciała? Wystarczy kilka intensywniejszych treningów ze skakanką w rękach, a już można zauważyć pierwsze efekty, do których należy wysmuklenie górnych i dolnych partii ciała i ujędrnienie nóg. Korzyści w tym przypadku jest jednak więcej. Regularny trening na skakance usprawnia koordynację ruchową, zwiększa wytrzymałość i poprawia szybkość. To m.in. dlatego wielu sportowców nie wyobraża sobie treningów bez skakanki.

#4 Mocniejsze ciało

Trening na skakance prowadzi do wzrostu tętna, poprawy pracy serca i układu krążenia. Aby zauważyć różnicę, wcale nie trzeba godzinnych treningów z tym niezwykłym przyrządem. Spore znaczenie ma natomiast w tym przypadku regularność. Niech skakanka stanie się Twoim nieodłącznym elementem treningu, a już wkrótce zauważysz pierwsze efekty, które przełożą się także na wyniki w innych aktywnościach fizycznych, jak chociażby bieganie.

<a href=Freepik">

Freepik

#5 Cena na Twoją korzyść

Skakankę, która będzie w zupełni wystarczająca do osiągnięcia powyższych celów, można kupić już za kilkanaście złotych. Jaki inny sprzęt kupisz w tej cenie, który pozwoli Ci osiągnąć tak wiele korzyści? Kolejną zaletą skakanki jest to, że możesz korzystać z niej właściwie wszędzie: w domu, na balkonie, w garażu czy ogródku. Wystarczy Ci dosłownie odrobina wolnej przestrzeni, aby cieszyć się treningiem. Możesz ją również zabrać ze sobą na każdy wyjazd, bo zajmuje bardzo mało miejsca.

Jaką skakankę wybrać?

Kiedy już wiemy, jakie zalety niesie ze sobą skakanie na skakance, czas najwyższy zastanowić się, jaka skakanka będzie dla nas odpowiednia. Wybór wbrew pozorom nie jest taki prosty, a to z prostego względu… Na rynku są bowiem dostępne skakanki, które są wykonane z różnych materiałów.

  • skakanki skórzane – skakanki skórzane są polecane osobom bardziej zaawansowanym, które są gotowe na treningi o dużej intensywności. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze skakanką, ten wybór niekoniecznie jest dla Ciebie
  • skakanki ze sznurka – skakanki ze sznurka są stosunkowo ciężkie, ale przede wszystkim wolne. Świetnie nadają się więc dla osób początkujących, a także dzieci. Bardziej zaawansowane osoby mogą czuć niedosyt. Zaletą skakanki ze sznurka jest niska cena
  • skakanki z tworzywa – śmiało można powiedzieć, że skakanki z tworzywa są uniwersalne. Sprawdzą się zarówno w przypadku osób początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych
  • skakanki metalowe – skakanki metalowe są przede wszystkim bardzo szybkie. Jeśli więc jesteś miłośnikiem crossfitu, fitnessu, sportów walki czy po prostu zależy Ci na poprawie kondycji i szybkości, ten rodzaj skakanki będzie dla Ciebie idealny

Skaczesz? 😉

Źródła:
Fotografie: pl.freepik.com

Może Cię zainteresować