×

Trening na czczo – wady i zalety. Sprawdź, czy będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem

Zastanawiasz się, czy lepiej trenować rano czy na czczo czy wieczorem na kilka godzin przed położeniem się do łóżka? Czy treningi na czczo mają sens? Okazuje się, że jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady oraz zalety, na które warto zwrócić uwagę chcąc realizować postawione sobie cele.

Trening na czczo

Trening na czczo to nic innego jak trening, który wykonujemy co najmniej 4 godziny od momentu zjedzenia ostatniego, dobrze zbilansowanego posiłku. Zważywszy na długość przerwy pomiędzy posiłkami, treningami na czczo najczęściej określa się treningi, które wykonujemy rano przed śniadaniem.

Trening na czczo – dla kogo?

Przeglądając różnego rodzaju fora internetowe czy czerpiąc informację na temat treningów rano na czczo u specjalistów, zauważysz, że informacje na ten temat są mocno kontrowersyjne. Dzieje się tak, ponieważ takie rozwiązanie niesie za sobą sporo wad i zalet. Zanim więc zaczniesz treningi na czczo, skup się na celu, jaki chcesz w ten sposób osiągnąć. Jeśli, jak wiele innych osób, chcesz utracić tkankę tłuszczową lub utrzymać swój dotychczasowy, niski poziom tkanki, treningi na czczo wydają się mieć sens. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się dla osób, które chcą maksymalnie przestawić organizm na czerpanie energii z tłuszczu.

Trening na czczo – wady

Zrezygnować z porannej aktywności warto, gdy brakuje Ci energii, żeby dać z siebie maksymalnie dużo, ponieważ treningi nie przyniosą oczekiwanych efektów.

Podczas treningów na czczo czujesz się osłabiony i masz zawroty głowy? Przedstawione objawy mogą występować zwłaszcza, kiedy trening na czczo jest bardzo obciążający – w takim przypadku najbezpieczniej będzie z niego zrezygnować.

Część ekspertów uważa, że trening na czczo ma niekorzystny wpływ na powysiłkowe spalanie kalorii i metabolizm spoczynkowy, co w konsekwencji może przyczynić się do zwiększenia masy ciała – efekt odwrotny od zamierzonego.

Trening na czczo spowoduje większy katabolizm niż w trakcie standardowego treningu.

Na trening na czczo należy spojrzeć również pod kątem zdrowia naszego kręgosłupa. Kiedy wstajesz rano, kręgosłup potrzebuje czasu na „dojście do siebie”. Intensywne ćwiczenia (szczególnie siłowe) na chwilę po wstaniu z łóżka mogą powodować więc problemy z kręgosłupem, a w tym nawet przepukliny międzykręgowej.

Trening na czczo – zalety

Część ekspertów uważa, że po treningu na czczo odpowiedź anaboliczna organizmu także będzie większa niż w przypadku treningu po posiłku.

Podczas treningu na czczo będziesz spalał tkankę tłuszczową szybciej – potwierdzają to badania opublikowane na łamach „International Journal of Sports Medicine”

Trening na czczo pozwoli Ci utrzymać swój dotychczasowy, niski poziom tkanki

Trening na czczo przestawi Twój organizm na czerpanie energii z tłuszczy

Trening na czczo – czas trwania

Czas trwania takiego treningu, jak w wielu innych przypadkach, powinien być uzależniony od możliwości i doświadczenia ćwiczącego. Jeśli dopiero co zaczynasz swoją przygodę z porannymi treningami, nie zakładaj sobie zbyt intensywnego celu, żeby się nie zniechęcić. Dla przykładu, jeśli w ramach treningu planujesz bieganie, nie powinno być krótsze niż 20 minut i nie dłuższe niż godzina. Dolna granica wzięła się stąd, że dopiero po upływie takiego czasu organizm niemal całkowicie przestawia się na spalanie tłuszczu. Bieg powyżej 60 minut dla organizmu, który nie dostał zastrzyku energii w postaci śniadania, może być z kolei zbyt wymagający. Warto mieć jednak na uwadze, że jeśli będziesz regularnie ćwiczył w ten sposób, a Twój organizm przyzwyczai się do takiego wysiłku, możesz przedłużać czas pracy „z pustym żołądkiem” do 40, 50, 60, a nawet 70 minut.

O czym należy pamiętać?

Jeśli już chcesz wprowadzić w swoje życie poranne treningi na czczo, pamiętaj o zjedzeniu odpowiedniej, bogatej w białko, a zwłaszcza węglowodany, kolacji poprzedniego dnia. Świetnie sprawdzi się tutaj jaglanka, białe mięso kurczaka, pieczywo pełnoziarniste czy sałatka z kaszą gryczaną. Pamiętaj również o odpowiedniej regeneracji – przed planowanym treningiem na czczo powinieneś się dobrze wyspać. Jeśli mimo to podczas treningu masz zawroty głowy i czujesz się słabo, rozważ wypicie tuż po przebudzeniu szklanki wody z dodatkiem miodu i cytryny. Kiedy trening dobiegnie końca, koniecznie zjedz dobrze zbilansowane śniadanie, dzięki któremu dostarczysz swojego organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

To jak, jesteś gotowy na to, aby zacząć ćwiczyć na czczo? ?

Źródła: "International Journal of Sports Medicine", myfitness.gazeta.pl
Fotografie: pl.freepik.com

Może Cię zainteresować