×

3-letnie dziecko i 6 innych osób zmarło po zjedzeniu żółwiego mięsa. Stanowcza reakcja władz

7 osób nie żyje, a 41 trafiło do szpitala. Tragiczne skutki po spożyciu żółwiego mięsa poruszyły świat. Czy mięso żółwie faktycznie po spożyciu jest tak niebezpieczne? Jeśli tak, to dlaczego? Eksperci uważają, że może to być związane z dietą zwierzęcia.

Władze zakazały spożywania żółwiego mięsa

Mięso żółwia jest uznawane za przysmak na Kajmanach, Karaibach, w niektórych rejonach Azji i Stanów Zjednoczonych, a także na Zanzibarze, wyspie wchodzącej w skład Tanzanii. Dziś lecąc na wyspę leżącą na Oceanie Indyjskim nie będzie już nam dane spróbować tego nietypowego dania, a to dlatego, że miejscowe władze zakazały spożywania tych zwierząt morskich – w rzadkich przypadkach może okazać się silnie trujące. Do podjęcia takiej, a nie innej decyzji, zmusiła je tragiczna sytuacja, która miała miejsce na wyspie Pameda, wyspie położonej na północ od Zanzibaru.

Tragiczne skutki po zjedzeniu żółwiego mięsa

To miała być smaczna, wspólna kolacja. Na stole znalazło się m.in. żółwie mięso, które uchodzi za jeden z tamtejszych przysmaków. Nikt jeszcze wtedy nie podejrzewał, że wszystkim, którzy go spróbowali, przyjdzie walczyć o życie. Dzień po wspólnej kolacji blisko 50 osób trafiło do szpitala na skutek silnego zatrucia pokarmowego. Wszyscy skarżyli się na silne bóle brzucha, osłabienie, wymioty i biegunkę. Stan 38 pacjentów poprawił się po podaniu leków i kroplówek, dzięki czemu mogli opuścić placówkę. Niestety nie wszyscy mieli tyle szczęścia.

Dzień po wspólnej kolacji zmarło 3-letnie dziecko, które również próbowało żółwiego mięsa. W ciągu następnych dwóch dni zmarło sześć kolejnych osób. Trzy osoby wciąż pozostają pod opieką lekarzy.

Kondolencje poszkodowanym rodzinom zmarłym przekazał prezydent Zanzibaru, Hussein Mwinyj.

Mięso żółwia w rzadkich przypadkach może powodować zatrucia pokarmowe znane jako chelonitoksyzm

Chelonitoksyzm jest dużo trudniejszy do zwalczenia niż typowa niestrawność. Skutki są porównywalne do zjedzenia silnie trujących, niejadalnych grzybów i niejednokrotnie już okazały się być śmiertelne. W marcu tego roku na Madagaskarze po zjedzeniu żółwiego mięsa zmarło 19 osób, w tym 9-cioro dzieci. Największą liczbę zatruć żółwim mięsem odnotowuje się na Sri Lance i w indyjskim stanie Tamilandu.

Dlaczego żółwie może, ale nie musi być silnie trujące?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Eksperci z organizacji Turtle Foundation podejrzewają, że wspomniany chelonitoksyzm może być związany z dietą żółwi morskich, które żywią się m.in. trującymi glonami. Algi mogą nie być szkodliwe dla samych zwierząt morskich, ale dla ludzi już tak, zwłaszcza, jeśli w organizmie żółwia zostanie zmagazynowana znacząca ilość trujących substancji.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.bbc.com, eprints.cmfri.org.in

Może Cię zainteresować