Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

„Na oddziałach zakaźnych COVID-19 leżą praktycznie tylko ci, którzy nie chcieli się zaszczepić”

W Polsce wykonano już 36 561 654 szczepień przeciwko COVID-19. I choć zdarzają się przypadki, że osoby zaszczepione przechodzą zakażenie wirusem SARS-CoV-2, jest to zdecydowanie lżejsza postać choroby. Potwierdzeniem tych słów jest fakt, że na oddziałach zakaźnych leczących COVID-19 leżą praktycznie już tylko ci, którzy nie chcieli się zaszczepić i zostali zaatakowani przez wariant Delta.

„Na oddziałach zakaźnych COVID-19 leżą praktycznie tylko ci, którzy nie chcieli się zaszczepić”
Pixabay

W szpitalach zakaźnych leżą praktycznie tylko ci, którzy nie chcieli przyjąć szczepionki przeciwko COVID-19

Dr Hanna Goworowska z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku w wywiadzie dla „Wprost” podaje, że „wszyscy pacjenci obecnie przebywający na naszym oddziale są niezaszczepieni”. Wcześniej w placówce byli również pacjenci zaszczepieni z chorobami współtowarzyszącymi i zaburzeniami odporności. Jak sama przyznaje, pacjenci nie szczepili się z różnych powodów. Jedni myśleli, że wirus im nie grozi i bagatelizowali sprawę. Nie brakuje też osób, którzy są zagorzałymi wyznawcami teorii spiskowych.

Jak kończą pacjenci, którzy trafiają do szpitala? Niestety scenariusz jest bardzo mało optymistyczny.

Niestety, większość osób z COVID-19, które do nas teraz trafiają, już nie wychodzi ze szpitala – dodaje dr Goworowska

Flickr

Koronawirus raport

Ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 39,9 tys. testów na COVID-19. Potwierdzono również 533 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarły z kolei 3 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami życie straciło 8 osób. W szpitalach na dzień dzisiejszy zajętych jest 588 łóżek covidowych i 66 respiratorów. Dla porównania tydzień temu, 1 września, hospitalizowanych było 475 chorych z COVID-19, a dwa tygodnie temu, 25 sierpnia – 374. Tendencja jest więc wyraźnie rosnąca.

Liczba zakażonych koronawirusem 2 mln 891 tys. 602/ 75 tys. 403 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

_________________________
*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.wprost.pl
Fotografie: Flickr (miniatura wpisu), www.flickr.com