Kategorie TwarzUroda

6 najpopularniejszych rodzajów trądziku na twarzy. Masz lub miałaś któryś z nich?

Istnieją dwa rodzaje trądziku. W zależności od tego, czy powoduje go stan zapalny czy też nie, możemy wyróżnić trądzikowe zmiany niezapalne oraz zmiany zapalne. Co je różni i jak sobie z nimi radzić?

Trądzik zapalny i trądzik niezapalny

Zacznijmy od tego, czym jest trądzik? Trądzik to przede wszystkim postać przewlekłego zapalenia skóry w okolicy mieszka łojowo-włosowego. Możemy wyróżnić dwa rodzaje zmian związanych z trądzikiem, czyli trądzikowe zmiany niezapalne do których zaliczamy zaskórniki i mikrotorbiele oraz zmiany zapalne, do których możemy zaliczyć grudki, guzki, krosty i torbiele guzowate. Trądzik to choroba skóry, która ma swój początek w wieku pokwitania, kiedy w organizmie młodego człowieka dochodzi do zmian hormonalnych. Nie mniej jednak zdarza się także u osób dorosłych, a niekiedy nawraca w okresie menopauzy.

6 najpopularniejszych rodzajów wyprysków na twarzy

#1 Pryszcze z białą wydzieliną (trądzik niezapalny)

Pryszcze z białą wydzieliną jak sama nazwa wskazuje są pryszczami, w środku których zgromadziła się biała wydzielina. Pojawiają się wtedy, gdy sebum zostaje zablokowane, znajduje się pod skórą, która najczęściej jest dookoła zaczerwieniona, i nie ma możliwości kierowania się ku jej wierzchniej warstwie.

Brightside

#2 Wągry (trądzik niezapalny)

Wągry, inaczej czarne zaskórniki, powstaje w wyniku kierowania się łoju na powierzchnię skóry (skóra produkuje zbyt dużo sebum). W konsekwencji dochodzi do kontaktu sebum z powietrzem. Zaskórnik staje się wówczas ciemniejszy i zaczyna przybierać postać czarnego punktu przypominające wypukłe guzki. Zwykle skóra otaczająca wągry jest normalna. Na powstawanie widocznych zanieczyszczeń wpływa także nieprawidłowe oczyszczanie skóry.

Brightside

#3 Trądzik grudkowy (trądzik zapalny)

Podskórne grudki to zapalna forma trądziku, który rozwija się pod powierzchnią skóry. Skóry, która w okolicy staje się zwykle czerwona i spuchnięta. Trądzik grudkowy powoduje spory dyskomfort, ponieważ mocno swędzi. Problem w tym, że drapanie w tym przypadku jest szczególnie odradzane, ponieważ może nasilić problem. Przyczyną podskórnych grudek może być egzema, reakcja alergiczna czy zakażenie skóry.

Brightside

#4 Trądzik krostkowy (trądzik zapalny)

Krosty, z którymi pojawiają się również zaskórniki, w tym przypadku mogą przerodzić się w poważniejsze nieczystości. Ich środek jest wypełniony żółtawo-białawą ropą o czerwonej podstawie skóry, przez co mogą przypominać większe zaskórniki. Do przyczyn ich występowania możemy zaliczyć reakcje alergiczne najczęściej na alergeny pokarmowe lub środowiskowe lub ukąszenia niektórych owadów.

Brightside

#5 Trądzik guzkowy (trądzik zapalny)

Z tym przypadku zmiany przyjmują postać małych guzków znajdujących się pod skórą. Guzki są bardzo charakterystyczne: są twarde, często bolesne, mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy, a co gorsze mogą powodować powikłania pozostawiając po sobie blizny lub ciemne plamy. Trądzik guzkowy ma miejsce wtedy, gdy zatkane pory uszkadzają komórki i tkanki głęboko pod powierzchnią skóry.

Brightside

#6 Trądzik torbielowaty (trądzik zapalny)

Zainfekowany krosty potrafią być wyjątkowo bolesne. Stają się wówczas torbielami (cystami). Trądzik torbielowaty to nic innego, jak białe lub czerwone, duże, bolesne i miękkie grudki osadzone głęboko w skórze (głębiej niż wspomniane wcześniej guzki) wypełnione ropą, a zdarza się, że także i krwią. To najcięższa odmiana trądziku, ponieważ związany jest ze zmianami hormonalnymi. Trądzik torbielowaty pozostawia zwykle trwałe ślady na skórze w postaci blizn lub przebarwień. Za przyczynę uważane są wcześniejsze zakażenia.

Brightside
Źródła: brightside.me
Fotografie: pixabay.com