×

Badanie dowodzi, że ludzie z trądzikiem wolniej się starzeją. Wszystko ma związek z telomerami

Trądzik, badania – Jest wiele rzeczy, które mogą zepsuć nasz nastrój rano, a odkrycie kilku nowych przebrań czy krostek na nosie jest jedną z najgorszych niespodzianek na początku dnia, prawda?

Zwłaszcza, gdy wybierasz się na spacer z osobą, którą lubisz lub masz ważne spotkanie biznesowe w pracy 

Trądzik, badania – Jednak okazuje się, że pryszcze mają przynajmniej jedną korzyść i mogą sprawić, że będziesz trochę szczęśliwszy, gdy zobaczysz, że pojawiają się ponownie. Trudno sobie to wyobrazić? Spróbuj się przekonać!

Chcę podzielić się kilkoma dobrymi wiadomościami, które pomogą Ci poczuć się trochę lepiej w przypadku problemów z pryszczami.

Podczas gdy możesz wychodzić z siebie przez pryszcze na twarzy, kompromis na dłuższą metę może polegać na tym, że będziesz wyglądał młodziej przez dłuższy czas niż Twoi rówieśnicy bez trądziku!

Trądzik, badania – Pewnie niektórzy z Was zapewne słyszeli, że trądzik może chronić naszą skórę przed starzeniem się, ale był to dość niejasny do zrozumienia proces. 
Dzięki naukowcom mamy teraz do omówienia coś bardziej szczegółowego.

Trądzik, badania – Wygląda na to, że wszystko ma związek z telomerami

Możesz myśleć o telomerach jak o tych plastikowych końcówkach, które znajdziesz na końcach sznurowadeł. Plastikowe czapki chronią sznurowadła przed zerwaniem, a telomery robią to samo: chronią chromosomy przed rozpadem. 

Telomer to fragment chromosomu, który znajduje się na jego końcu i który zabezpiecza go przed uszkodzeniem

Za każdym razem, gdy komórka się dzieli, jej telomery stają się krótsze. Ten proces wiąże się ze starzeniem i większym ryzykiem śmierci.

Wydaje się, że osoby podatne na ataki trądziku mogą mieć dłuższe telomery w porównaniu z osobami z czystą skórą. 

I dlatego ich komórki mogą być lepiej chronione przed oznakami starzenia, takimi jak zmarszczki lub przerzedzająca się skóra.

Badanie skupiło się na 1205 kobietach bliźniąt. Uczestnicy zgłaszali, czy kiedykolwiek cierpieli na trądzik i jak radzili sobie z tym problemem. Następnie naukowcy zmierzyli długość telomerów.

Według wyników badania, około jednej czwartej bliźniąt miało problemy z trądzikiem. Mieli też znacznie dłuższe telomery niż inne kobiety.

Naukowcy ostrzegają, że w tej dziedzinie potrzebne są dalsze badania, ponieważ obecnie wiemy, że istnieje tylko związek między kobietami z trądzikiem, dłuższymi telomerami i wolniejszym starzeniem. 

Co o tym myślisz? Jeżeli miewasz trądzik, to czy uważasz, że wyglądasz młodziej niż inni ludzie w Twoim wieku?

Może Cię zainteresować