Kategorie Zdrowie

15 roślin, które wyeliminują toksyny z powietrza w Twoim otoczeniu. To wszystko potwierdza NASA!

W 1989 roku, NASA rozpoczęła akcję pod nazwą Clean Air. Przygotowała ona wykaz roślin domowych, które najlepiej oczyszczają domowe powietrze potrzebne nam do życia. Wykazano, że w naszym rodzinnym otoczeniu krąży duża liczba szkodliwych substancji chemicznych, takich jak: benzen, trójchloroetylen, amoniak i inne. Rośliny domowe mogą stanowić cenną broń w walce z rosnącym poziomem zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania.

Wracając do szkodliwych związków, które nas otaczają:

  • Formaldehyd (aldehyd mrówkowy) – znajduje się w dymie z papierosów, tapicerowanych meblach, dywanach, plastikowych zastawach stołowych i w gazie ziemnym. Może powodować alergię, podrażnienia błony śluzowej, astmę oraz różne choroby skóry!
  • Trichloroetylen – znajduje się w farbach, lakierach, dywanach, środkach czyszczących i chlorowanej wodzie. Jest silnym czynnikiem rakotwórczym, powoduje podrażnienie oczu i skóry, może uszkodzić wątrobę i nerki.
  • Benzen – znajduje się w farbach, lakierach, środkach czystości, mydłach w płynie i dymie papierosowym. Ten czynnik rakotwórczy gromadzi się w tkance tłuszczowej. Może być przyczyną białaczki, duszności czy drgawek. Obniża także ciśnienie krwi.
  • Amoniak – znajduje się w częściach komputerowych, dymie papierosowym i środkach czyszczących. Może spowodować ból gardła, kaszel, ból w klatce piersiowej ale także obrzęk krtani i płuc.
  • Ksylen – używany do produkcji tworzywa sztucznego, farb, lakierów i kleju. Działa drażniąco na skórę, oczy i drogi oddechowe.

Rośliny domowe mogą być czymś więcej niż tylko ozdobą dla naszego pokoju czy kuchni. Oto TOP 15 roślin, które należy wziąć pod uwagę dekorując swój dom, jeśli chcemy również zadbać o czystsze powietrze, a tym samym swoje zdrowie:

Źródło i fotografie: brightside.me