Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieZdrowe zakupyZdrowie

10 niepokojących oznak, że ciało jest przepełnione szkodliwymi toksynami

Toksyny to trucizny organiczne wytwarzane przez drobnoustroje, rośliny i zwierzęta. Zważywszy na ich charakterystykę, śmiało możemy powiedzieć, że otaczają nas na co dzień. Są w powietrzu, którym oddychamy, wodzie, którą pijemy czy jedzeniu, które spożywamy. Toksyny każdego dnia gromadzą się więc w naszym organizmie, a jeśli ich ilość osiągnie punkt krytyczny, mogą nam mniej lub bardziej zaszkodzić.

Poniżej znajdziesz listę objawów, które mogą świadczyć o tym, że Twoje ciało jest przepełnione szkodliwymi toksynami. Jeśli tak jest, najwyższy czas, aby zadbać o detoksykację swojego organizmu. Pomóż mu, zanim poważnie odbije się to na Twoim zdrowiu.

10 niepokojących oznak, że ciało jest przepełnione szkodliwymi toksynami

#1 Zaparcia

Mało kiedy zastanawiamy się nad tym, że jedząc w rzeczywistości dostarczamy swojemu organizmowi masę chemikaliów, takich jak konserwanty, sztuczne barwniki czy aromaty. Tymczasem jelita, które są odpowiedzialne za trawienie, muszą stawić im czoła. Nagromadzone w nim toksyny mogą prowadzić do rozstroju żołądka i zaparć. Masz z tym problem? Jedzenie organicznej żywności, ograniczenie spożycia alkoholu i picie dużej ilości wody powinno pomóc.

Freepik

#2 Mgła umysłowa (zamglenie umysłu)

Mgła umysłowa to stan, który może dotknąć każdego w różnych okresach życia. Stan, który przypomina trochę spacer dziecka we mgle – stąd zapewne też nazwa – i jest przejściowy, choć może także występować regularnie. Jeśli zaraz po przebudzeniu miewasz zawroty głowy, czujesz się zdezorientowana i nie możesz skoncentrować się po przespanej nocy, bardzo możliwe, że stoją za tym toksyny. Toksyny powodują szereg reakcji, które dosłownie wysysają z niego niezbędne witaminy i minerały niezbędnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

Pxhere

#3 Pocenie się pod pachami

Pocenie się pod pachami jest naturalnym procesem fizjologicznym. Pot jest efektem termoregulacji. Ma za zadanie chronić przed przegrzaniem, nawilżać skórę i… eliminować toksyny z organizmu. Toksyny, które mogą sprawiać, że pot pachnie „wyjątkowo nieprzyjemnie”.

Instagram

#4 Ból stawów i mięśni

Nie pracowałeś fizycznie, nie biegałeś ani nie ćwiczyłeś na siłowni, a mimo to odczuwasz bóle mięśni i stawów? Przyczyną mogą być nagromadzone w organizmie toksyn. Bóle mogą oznaczać, że w Twoim organizmie mają miejsce niekontrolowane stany zapalne wywołane właśnie toksynami. W takiej sytuacji warto rozważyć detoksykację organizmu.

Wikimedia Commons

#5 Przebarwienia na skórze

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała i jest wyjątkowo mocna narażona na oddziaływanie różnego rodzaju „zanieczyszczeń” znajdujących się w organizmie człowieka. Ponadto produkty takie jak szampony, odżywki, mydła i płyny, których używamy, mogą zawierać szkodliwe chemikalia. Narażenie skóry na tak wiele toksycznych chemikaliów może prowadzić do objawów, takich jak trądzik, wysypka czy egzema.

Wikimedia Commons

#6 Problemy z zasypianiem

Z jednej strony nagromadzenie toksyn w organizmie sprawia, że czujesz się wyczerpany, a z drugiej, co gorsza, prowadzi do bezsenności. Duże ilości toksyn mogą przyczyniać się do zaburzeń poziomu kortyzolu, co ma negatywny wpływ na sen. Bezsenność z kolei może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli więc zauważasz, że coraz trudniej jest Ci zasnąć, rozważ detoksykację organizmu.

smoothrelief.com

#7 Przybieranie na wadze

Ćwiczysz na siłowni, biegasz, uważasz na jedzenie, a mimo to waga wciąż rośnie? Bardzo możliwe, że stoją za tym Twoje hormony. Na poziom niektórych z nich, w tym tych odpowiedzialnych za masę ciała, może niekorzystnie wpływać nadmiar toksyn w Twoim organizmie. Zdrowa, organiczna dieta i detoksykacja organizmu powinny pomóc Ci zrzucić dodatkowe kilogramy.

Pixabay

#8 Nieświeży oddech

Nieświeży oddech jest zwykle objawem problemów trawiennych (żołądkowych). Występuje często wtedy, gdy Twój układ trawienny musi naprawdę mocno się napracować, aby strawić wszystko, co dostarczysz do swojego żołądka. Należy również pamiętać, że problemy trawienne, które mogą być odpowiedzialne za nieświeży oddech, mogą mieć miejsce wtedy, gdy wątroba walczy o oczyszczenie wszystkich nagromadzonych toksyn. Detoksykacja organizmu będzie więc jednym z możliwych rozwiązań na zażegnanie problemu.

Pixabay

#9 Brzydkie i kruche paznokcie

Potocznie rzecz ujmując, grawitacja ściąga toksyny ku ziemi, co może odbić się na wyglądzie i kondycji Twoich paznokcie. Stopy przez większą część dnia są „uwięzione” w butach, co jest idealnym ekosystemem dla różnego rodzaju drobnoustrojów. I choć istnieją wszelkiego rodzaju maści, które pomagają zadbać o zdrowie stóp i paznokci, leczenie od wewnątrz poprzez detoksykację wydaje się odgrywać tutaj równie istotną rolę.

Wikimedia Commons

#10 Wypadające włosy

Wypadanie włosów nie jest co prawda objawem powszechnego, toksycznego przeciążenia organizmu. Może być natomiast objawem bardziej złowrogich toksyn, takich jak arszenik, ołów czy znajdującego się w dymie papierosowym talu. Jeśli więc zauważyłaś, że Twoje włosy zaczęły wypadać w większych ilościach, niż miało to miejsce kiedykolwiek wcześniej, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty!

Pixabay

Detoksykacja organizmu – co warto o niej wiedzieć?

Jeśli doświadczasz co najmniej jednego z opisanych powyżej objawów, warto rozważyć przeprowadzenie detoksykacji organizmu. Oczywiście, możliwości w tym przypadku jest wiele. Jedne są bardziej, inne mniej złożone. Dzisiaj skupimy się jednak na tych prostszych, a mianowicie niewielkich zmianach, które warto w tym przypadku wprowadzić do swojego życia:

  • pij dużo wody, co sprzyja wypłukiwaniu toksyn,
  • pij herbatę z mniszka lekarskiego, dodawaj do posiłków natkę pietruszki lub kolendrę. W ten sposób pomożesz swojej wątrobie, dla której toksyny nie mają litości,
  • ćwicz jogę, która poprawia krążenie i pomaga pozbyć się toksyn,
  • zadbaj, aby w Twojej diecie było pełno „czystej”, zdrowej i organicznej żywności,
  • dodaj probiotyki do swojej diety,
  • używaj tylko naturalnych produktów kosmetycznych, które są wolne od substancji zapachowych i innych toksyn

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny! 🙂

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.instagram.com