Kategorie Zdrowie

8 roślin doniczkowych, które mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu. Niektórzy mają je w domach!

Rośliny są nie tylko świetnym ozdobnikiem domu lub mieszkania. Fotosyntezują, co oznacza, że wykorzystują dwutlenek węgla do produkcji tlenu, zwiększają wilgotność powierza w pomieszczeniach, w których są ustawione, a część z nich także zwiększa ujemną jonizację powietrza, co finalnie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Czy można chcieć od nich czegoś więcej?

Oto 10 roślin, które warto mieć w swoim domu. Każda z nich ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Niestety nie wszystkie rośliny będą nam służyły tak, jakbyśmy tego chcieli. Zanim umieścimy je w swoim domu lub mieszkaniu, warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej, ponieważ są wśród nich takie, które zamiast służyć naszemu zdrowiu, w rzeczywistości mu szkodą.

#1 Difenbachia

Mimo że difenbachia ma piękne, kolorowe liście, które mogą zachwycić niejedną osobą, ta roślina jest jedną z tych, która może prowadzić do poważnego zatrucia. Możliwe objawy to pęcherze na ustach, biegunka, nudności, wymioty, pieczenie w jamie ustnej lub gardle.

Flickr

#2 Sansewieria (wężownica)

Sansewieria to popularna roślina, którą wiele osób dekoruje swoje domy. Mało kto jednak wie, że zawiera ona substancję zwaną saponiną, która jest toksyczna w przypadku spożycia. Ze względu na to, że saponina może powodować nudności, wymioty i biegunkę, lepiej trzymać ją z dala od dzieci i zwierząt!

Wikimedia Commons

#3 Zamiokulkas

Spożycie liści zamiokulkasu może powodować ból, podrażnienie skóry i obrzęk.

Wikimedia Commons

#4 Aloes

Obecność aloesu na tej liście może być dla Ciebie niemałym zaskoczeniem. Nie mniej jednak wielu naukowców zgodnie uważa, że jest to roślina, która zawiera substancje mogące powodować biegunkę, alergie, a nawet problemy z nerkami. Z drugiej zaś strony aloes znany jest ze swoich właściwości leczniczych – skutecznie wygładza i nawilża podrażnioną skórę, leczy oparzenia, odmrożenia, a nawet łuszczycę.

#5 Aksamitka

Spożycie aksamitki może przyczynić się do powstania dolegliwości żołątkowo-jelitowych. Sok z rośliny może prowadzić do wysypki skórnej.

Pixabay

#6 Philodendron hederaceum

Philodendron hederaceum zawiera substancję zwaną szczawianem wapnia, która może powodować ból i trudności w połykaniu. I choć jest to roślina, która może zachwycać swoim wyglądem, należy pamiętać, aby trzymać ją z dala od dzieci i zwierząt.

Wikimedia Commons

#7 Kaladium (obraźnica)

Liście w kształcie serca tej rośliny mogą zachwycić niejednego miłośnika roślin. Nie daj się jednak zwieść pozorom. Kaladium jest bowiem trujący! Bezpośredni kontakt z rośliną może prowadzić nawet do trudności w oddychaniu.

Pixabay

#8Epipremnum złociste

Epipremnum złociste ma piękne, duże liście, które idealnie zdobią dom lub mieszkanie. Podobnie jak wyżej wymienione rośliny, ta pozycja zawiera szczawian wapnia, który może prowadzić do podrażnienia ust, języka, nadmiernego ślinienia czy wymiotów.

Pixabay

Jeśli masz lub chcesz mieć którąś z tych roślin w swoim domu, musisz pamiętać, aby trzymać ją z dala od dzieci i zwierząt. Kiedy natomiast chcesz poświęcić im trochę swojej uwagi, zawsze noś na dłoniach rękawiczki, co pomoże uchronić Cię przed niepożądanymi konsekwencjami.

Źródła: brightside.me
Fotografie: pixabay.com