×

To kiedy jesz jest tak samo istotne jak to co jesz!

Większość ludzi skupia się na tym jakie produkty powinni jeść, a jakie wykluczyć z diety, aby zachować zdrowie. Jednak niewielu z nich zastanawia się w jakich porach powinni spożywać posiłki, aby te miały dobroczynny wpływ na ich samopoczucie. Jak wynika z badań to kiedy jesz jest tak samo ważne jak to co jesz.

Niedawno w czasopiśmie „Cell Press Cell Metabolism” opublikowano bardzo interesujące badanie. Miało ono na celu określenie jak pory posiłków wpływają na myszy będące na diecie wysokotłuszczowej. Zwierzęta zostały podzielone na dwie grupy. Jedna z nich miała 8 godzinne okno żywieniowe, natomiast druga grupa mogła jeść przez całą dobę.

Badacze odkryli, że myszy objęte restrykcyjnym harmonogramem żywienia, mimo iż spożywały taką samą ilość kalorii, rzadziej chorowały na otyłość i inne choroby metaboliczne. Ponadto miały również mniejsze uszkodzenia wątroby, zmniejszony poziom stanu zapalnego, oraz wykazały poprawę rytmu metabolicznego i fizjologicznego. Wyniki te wskazują na to, że konsekwencje zdrowotne niewłaściwej diety mogą wynikać nie tylko z tego co jemy, ale również z powodu złego dopasowania naszego harmonogramu żywieniowego do zegara biologicznego.

„Każdy organ ma zegar”

źródło: canva

źródło: canva


Jeden z głównych badaczy dr Satchidananda Panda z Instytutu badań biologicznych wyjaśnił, że każdy organ w ciele, taki jak wątroba, nerki czy jelita pracują przez określony czas i wtedy mają największą wydajność. Dlatego tak ważne jest dostosowania pory jedzenia do własnego zegarów biologicznego. Cykle metaboliczne są niezwykle ważne dla określonych procesów takich jak chociażby rozkład cholesterolu czy produkcja glukozy. Powinniśmy więc mieć czas kiedy „włączamy” i „wyłączamy” spożycie pokarmów.

źródło: canva

źródło: canva

Można zauważyć, że w ostatnich latach nawyki żywieniowe znacznie się zmieniły. Mamy łatwiejszy dostęp do jedzenia i tendencję do przejadania się oraz spożywania posiłków w godzinach wieczornych. Ustalenie okien żywieniowych, w których będziemy spożywać posiłki może pomóc w walce z otyłością.

Nacisk położono na to, co ludzie jedzą. Nie zbieramy danych o tym, kiedy ludzie jedzą. – dodaje ekspert

Źródła: www.medicalnewstoday.com

Może Cię zainteresować