×

Wybudził ją potworny ból głowy, a dzień później już nie żyła. Lekarze ostrzegają

Historia tej kobiety jest najlepszym dowodem na to, że niektórych objawów nie wolno lekceważyć, a każda kolejna godzina zwłoki może zaważyć o naszym życiu. Niestety, jej życia nie udało się uratować.

Obudziła się z potwornym bólem głowy

41-letnia Charlotte czuła się świetnie i nic nie wskazywało na to, że lada dzień przyjdzie jej walczyć o życie. Pewnego dnia kobieta obudziła się z potwornym bólem głowy. Bólem, jakiego nie czuła nigdy wcześniej. Wkrótce jej mąż, Eric, zdał sobie sprawę, że nie może tak tego zostawić i zabrał ją do szpitala w trosce o zdrowie żony.

Moja żona miewała migreny, dlatego ten ból głowy nie był czymś, co by nas jakoś specjalnie martwiło. Po prostu chcieliśmy porady od lekarza, co mamy zrobić – powiedział Eric w rozmowie z WCNC

Przerażająca diagnoza

Charlotte niemal natychmiast trafiła w ręce lekarzy, którzy przyjrzeli się jej dokładnie. Wkrótce wszystko było jasne – tętniak mózgu. W mózgu kobiety w osłabionym miejscu tętnicy mózgowej powstało zgrubienie. Krew przepływająca przez tę część zbierała się od jakiegoś czasu dodatkowo osłabiając tętnicę tworząc uwypuklenie, które z czasem powiększa się i może pęknąć.. Proces rozwijania się tętniaka może trwać latami. Jeśli odpowiednio szybko nie zostaną podjęte żadne działania, pewnego dnia osłabione naczynie pęka powodując krwotok. Dla Charlotte było już za późno…

Potworny ból głowy 41-latki był jednym z ostatnich sygnałów, który świadczył o tym, że z jej mózgiem dzieje się coś bardzo niedobrego. Dzień po tym, jak Charlotte trafiła do szpitala, kobieta zmarła.

Tętniak mózgu jako cichy zabójca

Tętniak mózgu jest bardzo niebezpieczny, ponieważ w stosunkowo wczesnym stadium rozwoju często nie daje żadnych objawów. Te pojawiają się dopiero w momencie pęknięcia i wylania się krwi do mózgu, a więc zdecydowanie za późno. Wyjątek zazwyczaj stanowią sytuację, kiedy tętniak jest duży, wciąż nie pęka, a mimo to powoduje bóle głowy. Nie wyjaśniono jeszcze dlaczego tętniaki powstają tylko u niektórych osób, a u innych nie występują. Istnieją jednak pewne teorie, takie jak wrodzona nieprawidłowość budowy tętnic mózgowych, miażdżyca czy zmiany zapalnych w ścianie tętnicy.

Objawy

Choć ciężko mówić o jednoznacznych objawach tętniaka mózgu, Health Guide podał kilka przypadków, które natychmiast powinny zapalić w naszych głowach czerwoną lampkę. Niezwłocznie udaj się do lekarza, jeśli zmagasz się z:

  • opadaniem powieki
  • podwójnym widzeniem
  • światłowstrętem
  • utratą świadomości
  • nudnościami i wymiotami
  • nagłym i ostrym bólem głowy

Statystyki

Szacuje się, że tętniak mózgu występuje u 02-7,9% populacji – dane pochodzą z różnych opracowań. 88% przypadków ujawnia się krwawieniem podpajęczynówkowym, 8% daje objawy guza mózgu, a tylko 4% wykrywa się przypadkowo.

Źródła: pl.newsner.com
Fotografie: www.facebook.com

Może Cię zainteresować