Kategorie Aktywność fizyczna / fitnessZdrowie

Po tych zastrzykach jego mięśnie rosły jak szalone, ale jednocześnie stał się agresywny i nabuzowany

Stosowanie używek wspomagających wzrost masy mięśniowej staje się co raz bardziej powszechne. Szczególnie wśród mężczyzn. Jednak wszystko ma swoje konsekwencje i niestety nie zawsze dobre dla zdrowia. Tak było w przypadku pewnego Brytyjczyka, który postanowił „wziąć się za siebie”.

Aron Green wraz z początkiem roku stwierdził, że chcę zadbać o zdrowie oraz popracować nad sylwetką, więc postanowił zapisać się na pobliską siłownię. Ze względu na to, że 26-latek nigdy wcześniej nie chodził do takich miejsc postanowił skorzystać z pomocy trenera personalnego.

Postanowiłam, że skorzystam z pomocy profesjonalisty gdyż sam nie miałem pojęcia jak używać tych wszystkich maszyn i akcesoriów. – wspomina Aron

Po miesiącu mężczyzna zaczął zauważać pierwsze zmiany w swoim wyglądzie i samopoczuciu. Zaczął jednak porównywać się do swoich kolegami z siłowni i jak najszybciej chciał wyglądać tak jak oni. Postanowił porozmawiać z jednym z nich i dowiedzieć się co jest przyczyną tak szybkiego wzrostu tkanki mięśniowej u jego kolegi. Okazało się, że powodem tego są „magiczne zastrzyki”. Aron nie zastanawiał się długo i również zaczął je stosować.

Widziałam jak z tygodnia na tydzień moje mięśnie stają się większe. To powodowało, że chciałem więcej. – mówi 26-latek

napięty biceps
źródło: canva

Jednak po pewnym czasie stosowania tych „magicznych zastrzyków” Aron zaczął zauważać pewne niekorzystne zmiany w swoim wyglądzie.

Pierwszym niepokojącym objawem był bardzo intensywny zapach potu nawet przy codziennych czynnościach. Później pojawił się trądzik na plecach i barkach, oraz nadmierne owłosienie. – wyjawia Aron

Zaczęło to niepokoić chłopaka, więc zaczął szukać informacji na ten temat w Internecie. Zdania był podzielone, dlatego Aron zdecydował się porozmawiać ze swoim byłym trenerem i wyznać mu całą prawdę. Trener mężczyzny był zszokowany wyznaniem Arona i zalecił mu jak najszybsze odstawienie zastrzyków.

26-latek zdał sobie sprawę, że „magiczne zastrzyki” może i pomogą mu w budowaniu mięśni, ale w konsekwencji mogą pogorszyć jego stan zdrowia. Zdecydował, że już nigdy nie będzie korzystał z tego typu wspomagaczy, a o mięśnie zadba na siłowni i w kuchni.

Niepożądane skutki stosowania testosteronu

Większa potliwość, trądzik i nadmierne owłosienie to nie jedyne skutki zażywania testosteronu. Innymi objawami są:

– agresja,
– wahania nastroju,
– nadpobudliwość,
– przerostem gruczołu piersiowego,
– łuszczenie się skóry,
– bezpłodność,

Zbyt niski czy zbyt wysoki poziom testosteronu może być problemem. Jednak jeśli chodzi o hormony, to nie powinniśmy ingerować w nie samodzielnie. Najlepiej, kiedy zajmie się tym lekarz, który w danej dziedzinie jest specjalistą np. endokrynolog. Dobierze odpowiednie dawki, które wspomogą prawidłowe funkcjonowanie i nie wywołają skutków ubocznych.