Kategorie Zdrowie

Spójrz na czerwony obrazek. Twoja odpowiedź może świadczyć nawet o poważnej wadzie wzroku

W Polsce panuje nie tylko pandemia koronawirusa, ale także krótkowzroczności, zwłaszcza u dzieci. Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być bardzo poważne. Jaskra czy zaćma to tylko niektóre z nich. W skrajnych przypadkach może dojść do zwyrodnienia plamki żółtej, która może prowadzić do całkowitej ślepoty i to już w młodym wieku.

Przygotowaliśmy dla Ciebie mały test, a właściwie obrazek. Obrazek, na którym na pierwszy rzut oka widać tylko i wyłącznie czerwony prostokąt. Kiedy jednak przyjrzymy mu się nieco uważniej można dostrzec na nim coś jeszcze. Nie każdemu się to jednak udaje. Jeśli nie będziesz w stanie udzielić poprawnej odpowiedzi, może to świadczyć o poważnej wadzie wzroku, dlatego koniecznie umów się do okulisty.

Przyjrzyj się poniższemu obrazkowi

Co widzisz?

Brightside

Jeśli bez problemu zauważyłeś coś więcej, niż tylko czerwone tło, i potrafisz powiedzieć, co to takiego, to świetnie. Wzrok Cię nie zawodzi i śmiało możemy powiedzieć, że jesteś osobą spostrzegawczą. Jeśli jednak masz z tym problem, mamy dla Ciebie podpowiedź: na obrazku ukryta jest liczba. Spróbuj przyjrzeć mu się raz jeszcze zanim przejdziesz dalej.

Wciąż nie dostrzegasz nic poza czerwoną powierzchnią? Możliwe, że masz problemy ze wzrokiem, dlatego lepiej zgłoś się do okulisty, który będzie mógł postawić prawidłową diagnozę i zadbać o Twój wzrok.

Odpowiedź: na obrazku została ukryta liczba 571.

Wikimedia Commons

Zespół oka biurowego

Zespół oka biurowego to coraz częściej występująca dolegliwość. Szacuje się, że dotyczy nawet ponad 80% pracowników biurowych. Zespół oka biurowego pojawia się w sytuacji, gdy rogówka i spojówka są w niewystarczającym stopniu nawilżane.

Przyczyn dolegliwości może być wiele. Jedną z głównych jest wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem. Do pozostałych zaliczamy: przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, nieprawidłowe oświetlenie, nieprawidłowe ustawienie monitora, zanieczyszczenie powietrza, niska wilgotność powietrza lub używanie w pobliżu środków czyszczących.

Najczęstszymi objawami oka biurowego jest ból, przekrwienie gałek ocznych, uczucie zmęczonych oczu, dyskomfort, pieczenie, gromadzenie się wydzieliny w kącikach oczu, zamglone widzenie, ból głowy, nadwrażliwość na światło, obrzęk spojówek i powiek czy uczucie piasku pod powiekami.

Spójrz na czerwony obrazek. Twoja odpowiedź może świadczyć nawet o poważnej wadzie wzroku
Pxfuel

O oczy należy dbać i to już od najmłodszych lat

Z oczami nie ma żartów. Tyczy się to zwłaszcza najmłodszych, o których wzrok powinniśmy dbać w szczególności. I tak oto dzieci do 2. roku życia nie powinny mieć żadnego kontaktu z urządzeniami emitującymi światło niebieskie, a więc z telewizją, tabletami czy telefonami. Najgorsze, co możemy zrobić takiemu dziecku, to pozwolić mu trzymać włączony telefon w odległości mniejszej niż 20 cm od twarzy.

Źródła: kobieta.onet.pl
Fotografie: Brightside, libreshot.com