Kategorie Zdrowie

Tylko osoby mające naprawdę dobry wzrok odczytają te 7 wyrazów. Ile z nich widzisz?

Czy wiesz, że statystycznie co drugi Polak ma stwierdzoną wadę wzroku lub chorobę oczu? Czy wiesz, że regularne badania u okulisty wykonuje tylko jedna trzecia z nas, a 15% społeczeństwa nigdy nie badało wzroku? Takie informacje wynikają z najnowszego sondażu IQS.

A jak jest z Twoim wzrokiem? Postanowiliśmy to sprawdzić! Oczywiście należy przy tym mieć świadomość, że test, który znajdziesz poniżej nie zastąpi specjalistycznej wizyty u okulisty.

Tylko osoby mające naprawdę dobry wzrok odczytają te 8 wyrazów

Za postrzeganie barw odpowiada skomplikowany system światłoczułych receptorów siatkówki oka (czopków), , które przekazują informacje do mózgu, co skutkuje rozpoznaniem koloru. Większość ludzi ma 3 rodzaje czopków. Każdy rodzaj reaguje na światło z innego zakresu kolorów: czerwieni, zieleni i koloru niebieskiego.

Wikimedia Commons

Są jednak wyjątki w bogatej palecie barw, jak i dysfunkcji ich postrzegania. Myślisz, że prawidłowo odbierasz zbliżone do siebie barwy? Jeśli tak, nie powinieneś mieć problemu z odczytaniem napisów na poniższych obrazkach. Spójrz na każdy z nich i odczytaj, co jest na nich napisane. Koniecznie daj znać, czy udało Ci się odczytać wszystkie napisy!

#1

#2

#3

#4

#5

Jak często badać wzrok?

Kontrolne badanie okulistyczne w przypadku dorosłych powinny być wykonywane minimum raz na 2 lata (w pewnych przypadkach zaleca się częstsze kontrole wzroku). Rutynowe badania pozwolą na wczesne wykrycie zarówno wad wzroku, jak i chorób, takie jak jaska czy zwyrodnienie plamki.

Spójrz na czerwony obrazek. Twoja odpowiedź może świadczyć nawet o poważnej wadzie wzroku.

Źródła: topniusy.eu