×

Nowy sposób do określenia, u których pacjentek onkologicznych rak piersi rozwinie się szybciej

To kolejny przełom w medycynie! Amerykanom udało się właśnie opracować nowy sposób na określenie, u których pacjentek onkologicznych nowotwór piersi będzie rozwijać się szybciej niż u pozostałych. Nową metodę opisano na łamach „Clinical Cancer Research”.

Amerykańscy naukowcy opracowali nową metodę identyfikowania tempa rozwoju zmian nowotworowych

Amerykańscy badacze zdają się być prekursorem identyfikowania tempa rozwoju zmian nowotworowych piersi na podstawie testu krwi, który mierzy poziom enzymu sTK1. To na jego podstawie naukowcy ustalają, w jakim tempie będzie postępowała choroba.

Badanie

Działanie nowego testu krwi przetestowano na 432 kobietach, które chorowały na ciężką, zawansowaną odmianę hormonozależnego raka piersi z przerzutami do innych organów. Co się okazało? U około 40% badanych wykazano wysoki poziom enzymu sTK1 we krwi. Choroba rozwijała się u nich blisko dwa razy szybciej niż w przypadku osób z niższym stężeniem sTK1.

Co istotne, test nie tylko pozwalał określić tempo rozwoju choroby, ale również pozwalał na dobranie takich leków, które mają najkorzystniejszy wpływ na chore i nie niosą za sobą niepożądanych skutków ubocznych lub ograniczają je do minimum.

Analiza próbki krwi jest w stanie ujawnić, czy badane pacjentki posiadają wolno rozwijający się typ nowotworu, który może być kontrolowany poprzez zastosowanie samych inhibitorów aromatazy – wyjaśnia dr Lajos Pusztai z Yale Cancer Center

Źródła: zdrowie.wprost.pl

Może Cię zainteresować