×

Nowy test na podstawie jednej kropli krwi określi poziom hormonu stresu w organizmie człowieka

Naukowcy nieustannie poszukują rozwiązań, które pozwolą na szybko, bezpiecznie i skutecznie diagnozować zmiany zachodzące w organizmie człowieka, które mogą rzutować na nasze zdrowie. Właśnie zrobili w tym kierunku kolejny krok. Nowy, opracowany przez naukowców mikrochip pozwala ocenić poziom hormonu stresu w organizmie człowieka na podstawie zaledwie jednej kropli krwi. Rozwiązanie jest znacznie prostsze i tańsze, niż złożone, dostępne obecnie testy laboratoryjne.

Finger Prick Icons - Download Free Vector Icons | Noun Project

Rola kortyzolu

Hormonem stresu, którego dotyczyło badanie, jest kortyzol. Jego głównym zadaniem jest zwiększanie stężenia glukozy we krwi w sytuacjach stresowych, takich jak wysiłek fizyczny, stres psychiczny czy głodzenie, gdy w szczególności wzrasta na nią zapotrzebowanie. Kortyzol jest więc ściśle powiązany z regulacją wielu różnych aspektów zdrowia fizycznego i psychicznego. Przewlekły nadmiar poziomu kortyzolu we krwi może prowadzić do zmiany w budowie ciała, a zwłaszcza odkładania się tkanki tłuszczowej, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń nastroju, depresji czy bezsenności. Wszystkie wymienione skutki w znaczący sposób wpływają na nasze codzienne życie i funkcjonowanie.

Nowy test na podstawie jednej kropli krwi określi poziom hormonu stresu w organizmie człowieka

Zastosowanie nanoczujników pozwoliło nam bezpośrednio wykrywać cząsteczki kortyzolu – mówi inżynier Reza Mahmoodi z Rutgers University

Znaczniki fluorescencyjne są często używane do oznaczania cząsteczek w celu łatwej identyfikacji, ale te nanoczujniki – cieńsze niż ludzki włos – są w stanie funkcjonować bez nich. Zamiast tego wykorzystują proces znany jako impedancja lub rezystancja prądu elektrycznego, w tym przypadku między dwiema pionowo ułożonymi elektrodami.

Aby sprawdzić działanie mikrochipu, został on poddany różnym eksperymentom, zanim został użyty do analizy próbek krwi 65 osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Co się okazało, wskaźniki wykrywania kortyzolu były niemal tak samo wiarygodne, jak wiarygodność testów immunoenzymatycznych (ELISA) – testów stosowanych w przypadku zakażeń bakteryjnych, wirusowych i pasożytniczych (najczęściej znajduje zastosowanie w diagnostyce boreliozy).

Opracowane przez naukowców mikrochipy nie tylko zapewniają szybkie i tanie monitorowanie poziomu kortyzolu, ale mogą być również używane do wykonywania wielu odczytów w ciągu dnia. Kolejną zaletą testów jest możliwość wykonywania ich w domu bez konieczności wizyty u lekarza.

Nasz test zapewnia dokładną odpowiedź, która umożliwia ciągły odczyt poziomu kortyzolu w celu analizy w czasie rzeczywistym – mówi inżynier Mehdi Javanmard z Rutgers University

Opracowane przez naukowców testy potrzebują kolejnych badań, które przede wszystkim będą potwierdzać ich wiarygodność. Póki co wciąż nie wiadomo, kiedy będą dostępne dla przeciętnego człowieka, dzięki czemu monitorowanie własnego zdrowia byłoby zdecydowanie łatwiejsze.

_________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: advances.sciencemag.org

Może Cię zainteresować