×

Wykonując ten prosty test dowiesz się, czy może grozić ci utrata wzroku

Każdego roku kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków słyszy diagnozę: zwyrodnienie plamki żółtej. Ta dolegliwość jest ściśle związana z wiekiem oraz jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku u osób po 50. roku życia. Z tego powodu lepiej rozpoznać tę chorobę jak najwcześniej. Ma ona dwie postaci: suchą i wysiękową, nazywaną też mokrą. Drugi typ występuje rzadziej, natomiast jest bardziej niebezpieczny i może pozbawić cię wzroku nawet w kilka dni.

Do powstania zwyrodnienia plamki żółtej przyczyniają się przede wszystkim geny i wiek. Ryzyko zachorowania staje się większe, gdy ktoś w rodzinie posiada już tę dolegliwość.

Każdy pięćdziesięciolatek, także ten, który dobrze widzi, przynajmniej raz na dwa lata powinien zrobić badanie okulistyczne. Po ukończeniu 60 roku życia czas pomiędzy badaniami nie powinien przekraczać roku. Chorobie sprzyjają nieuregulowane nadciśnienie, niewykryta cukrzyca, otyłość, palenie tytoniu i zbyt dużo alkoholu.Zwyrodnienie plamki z reguły rozwija się najpierw w jednym oku, dlatego zmian długo nie da się zauważyć.

Co powinno nas zaniepokoić?

Jeśli, patrząc jednym okiem, linie proste widzimy jako pokrzywione jest to pierwszy objaw tej choroby. Drugi symptom możemy zauważyć przy czytaniu, kiedy widzimy w sposób niewyraźny, wybrzuszony, nierówny lub zauważamy ciemniejszą plamę. Podczas oglądania telewizji możesz również co jakiś czas zasłonić jedno oko i ocenić, czy nie widzisz gorzej.

Jak to się leczy?

Zwyrodnienia plamki żółtej nie można wyleczyć, można jednak znacznie spowolnić lub zatrzymać rozwój choroby. Im wcześniej jest rozpoznana, tym większa szansa na dłuższe i dobre widzenie. Wysiękową formę zwyrodnienia plamki leczy się zastrzykami do wnętrza oka.

Dowiedz się, czy dobrze widzisz

Do wstępnej oceny, czy widzimy prawidłowo, czy chorujemy na zwyrodnienie plamki żółtej służy test Amslera. Należy spojrzeć na czworokąt  wypełniony małymi kwadratami, taki jak ten poniżej.

Patrz na ten obraz w odległości około 30 cm od twarzy. Jeśli korzystasz z okularów do czytania, załóż je. Zasłoń jedno oko, drugim patrz w centralny punkt i skup się na nim obserwując całą siatkę. Oceniamy czy wszystkie linie są proste, czy kwadraty są takiej samej wielkości. Każde oko badamy z osobna. Jeśli widzisz krzywe linie,ubytki, a kwadraty są nierówne, zgłoś się do lekarza.

Może Cię zainteresować